129 wachtingen. De stad, belegerd en ingenomen door de Spaanse troepen, had in de eerstvolgende jaren geen enkel profijt van de sluis, met zoveel kosten en moeiten tot stand gekomen. Haarlem leefde op de rand van de ondergang. Van een nieuwe „nering van scheepmakerije" was geen sprake en met de handel onder de oorlogsomstandigheden was het zeer treurig gesteld. Haarlem was eenvoudig niet in staat de nieuwe sluis te onderhouden en ook Rijnland verkeerde financieel in ernstige moeilijkheden. De nieuwe sluis bleef een „zwakke stee" in de Spaarndamse dijk en tijdens de verwar ring op bestuurlijk gebied ook ten aanzien van Rijnland nam het gevaar toe. Daar kwam bij, dat vriend en vijand naar verkiezing en zonder enig toezicht van de sluis gebruik had gemaakt, en dat op zeer ondeskundige manier. Amper 10 jaar is de nieuwe schutsluis gebruikt, zonder dat Haarlem er enig voordeel van had. Wél echter diende de stad volgens het gesloten accoord de ernstig verwaarloosde sluis te her stellen. Zo ontstond de 27e October 1579 het ernstigste conflict tussen de stad, die reeds zoveel geleden had, en Rijnland. Hoogheemraden gaven bevel aan die van Haarlem de sluis, „mits 't inlopen van den watere, te dammen, of dat de dijc- grave 't selve zoude doen tot costen van die van Haerlem naer den dijcrechte". Formeel stond Rijnland volgens het accoord van 1567 in zijn recht. De sluis, die ernstige gebreken ver toonde, vormde een te groot gevaar voor Rijnlands veiligheid, en Haarlem was tot het onderhoud verplicht. Haarlem bleek niet bij machte zelf de herstelwerkzaam heden te doen uitvoeren en de dijkgraaf Foy van Brouchoven greep in. Jan Albertsz. Clocq van Amsterdam, nam het repara- tiewerk aan de Grote Haarlemmersluis aan. 12 November 1579 werd de acte van aanbesteding gepasseerd. De sluis moest afgedamd worden met een „vingerling", een dam, die vóór de sluis moest worden gelegd. De sluis was n.l. „on dicht" en lekte aan alle zijden, terwijl ook onder de sluisbodem kwellen waren ontstaan. Sedertdien was scheepvaartverkeer door de sluis natuurlijk onmogelijk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 131