131 hand en zocht de oorzaken bij de verwaarlozing van Haar lem's kant. Tijdens dit conflict had Jan Aelbrechtsz. Clocq een nieuw plan tot restauratie opgesteld, dat hij in december 1581 in diende en dat naar zijn oordeel een som van ƒ6000,zou vergen. Hij was er zeker van, dat hij er nu in zou slagen de sluis „dicht" te krijgen. Of Rijnland hem toen opdracht heeft gegeven tot dit werk blijkt niet. Wel sleepte zich het gehele jaar 1582 het conflict met Haarlem voort, dat aan een verder herstel niet wilde bijdragen, en het trouwens ook niet kon. 26 April 1583 mengde Prins Willem van Oranje zich in het meningsverschil, waarover inmiddels proces was ontstaan. Hij drong er bij Haarlem en Rijnland op aan een vergelijk te treffen, ook omdat de waterstaatkundige toestand in Rijnlands gebied aanleiding tot ernstige klachten had gegeven. In mei 1583 werden die klachten door ambachtsbewaarders van vele dorpen ten Noorden en Zuiden van de Rijn door geschrifte openbaar gemaakt. Het waterbezwaar in geheel Rijnland was groot en nu de Grote sluis van Haarlem, hangende het proces, was afgedamd kon men het overtollige water niet voldoende spuien. Zo spoedig mogelijk moest de lozings capaciteit door de Spaarndamse dijk worden vergroot, wilde men in de aanstaande winter geen schade lijden door over stroomde landen. Haarlem en Rijnland begrepen, dat langer uitstel om tot overeenstemming te komen onverantwoord was. Op 6 Juni 1583 verklaarde Rijnland, dat het het herstel van de sluis op zich zou nemen, mits Haarlem de ƒ7000,zou restitueren, door Haarlem ten tijde van 't bouwen van de sluis van Rijn land ontvangen. Daarenboven moest de stad nog 4000, betalen als compensatie voor het overnemen van de onder houdsverplichting. Het hangende geschil kon later door arbi trage worden beslecht. Indien bleek, dat de kwellen onder de sluis niet te stoppen waren, zou Rijnland de sluis afdam men en een duiker ter plaatse leggen. Haarlem was met het voorstel niet ingenomen, maar verder verzet was nutteloos, toen de stad op 13 november 1584 het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 133