132 proces voor de Hoge Raad ten aanzien van de schuldvraag naar de oorzaak van de gebreken aan de sluis verloor. De rechtsgrond tot weigering van betaling van onderhouds- en reparatiekosten verviel daarmede. Het financieel onvermogen van de stad had echter tot gevolg, dat Haarlem de illusie, om krachtens het privilege van 1479 een eigen grote schutsluis in de Spaarndamse dijk te exploiteren, moest opgeven. De 16e januari 1585 werd tussen Rijnland en Haarlem een accoord gesloten, waarbij Rijnland de Grote Haarlemmersluis in be heer en onderhoud overnam. Haarlem moest ƒ2000,(en niet 4000,ineens betalen en daarbij nog 7000,in ter mijnen, die het eertijds van Rijnland had ontvangen. Het blijkt uit dit accoord, dat op dat tijdstip de sluis nog niet hersteld was, want een der bepalingen luidde, dat wan neer de reparatie opnieuw mislukte Rijnland zelf ter plaatse een duiker of overdekte sluis zou mogen leggen. Rijnland zou niet verplicht zijn een open sluis (of schutsluis) ter plaatse te handhaven. Indien echter de sluis wél geheel gerepareerd kon worden, dan moest men de sluis open en onoverdekt houden, terwijl er geen duiker (of boezemsluis) zou worden gemaakt. Wat Haarlem's scheepvaart betreft, werd vastgesteld, dat als de sluis niet te repareren viel Haarlem doorvaart zou ge nieten door de Kolksluis „bij de kerck of Capelle". Zó werd de Grote Haarlemmersluis, die 7.84 M wijd was en drie paar deuren had, in 1585 aan Rijnland in eigendom en beheer overgedragen. Na die tijd was Haarlem dus niet meer betrokken bij de Grote (Haarlemmer) sluis. Hoewel zelfs in 1604 nog wel over kwellen in de sluis ge sproken werd, is Rijnland er toch in geslaagd deze sluis te repareren ten dienste van de scheepvaart. Hij heeft tot 1803 dienst gedaan, toen vervanging hoogst noodzakelijk was ge worden. 30 M Westwaarts van de oude sluis werd een nieuwe sluis in de jaren 18031804 gebouwd, die eveneens „Grote Sluis" werd genoemd34. Haarlem had echter geen enkele band meer met deze sluis totdat de stad nog een laatste maal betrokken werd bij de sluizen te Spaarndam en wel in 1896. Het toen gesloten contract tussen Rijnland en Haarlem d.d.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 134