133 1 februari 1896 is reeds ter sprake gebracht bij de geschiedenis van de Kleine Haarlemmersluis. Krachtens dit contract werd toen niet alleen besloten de Kleine sluis te Spaarndam op te ruimen, maar ook, „dat de Groote Sluis te Spaarndam in eigendom behoorende aan Rijnland en waarvan de bediening en het onderhoud aan Rijnland toekomt, veranderd (zal) worden in eene sluis van grootere afmetingen. In zekere zin werd er toen, in het belang van Haarlems scheepvaart en economische positie, tóch nog voldaan aan de intentie van het privilege van 1479. Rijnland zou n.l. de Grote sluis, weliswaar sedert 1804 niet meer dezelfde als in de jaren 1567 1570 gebouwd, veranderen in een sluis van de door Haarlem gewenste afmetingen, op kosten van Haarlem. De uitvoering van het werk zou van Rijnland's wege geschieden volgens een bestek, gezamenlijk door Rijnland en Haarlem vast te stellen. De gunning zou eveneens in gezamenlijk overleg plaats vinden. Oorzaken buiten het kader van deze historie hebben Haar lem verhinderd voor handel en scheepvaart het volle profijt van deze sluis te trekken. G. 't Hart Bijlage I. (O.A. 7156) Articulen bijden ingelanden van Rijnlant overgegeven up zekere forefeyten bij die van Haerlem ande grote sluyse, kolck ende verlaet bij de rebelle gelder- schen ende vriesen in den jaere 1517 verbrant geperpetreert ende oick up sekere letselen den meesteren ende arbeytsluyden an de stoppinge van de wale up Sparendam omtrent paescgen lestleden inne gebroken gedaen. Eerst dat die van hairlem des zonnendages den vijften in julio anno XVII als die voirss. sluyse ende kolck des donredages up onser liever vrouwen dach visi- tatio (2 juli) te voeren verbrant waren des morgens vrouch up sparendam ge weldiger ende gewapender hant gecomen sijn geweest ende hebben de facto die palen ende scotdueren achter ende voir mit alle thoutwerck op ende vuyten gront getogen den dijck van alle thoutwerck gebloot ende also voir desolaet omme twater dat noch gescut was vuyt ende inne te laten rijden ende tlant van Rijn lant overlopen. Item den dijck ende sluyse voirss. van alle houtwerck gebloot ende bij dien van hairlem beroeft sijnde hebben deselve van Hairlem een ofte twee dagen dair nae vergadert allerehande verbrant hout ende inder nacht dair van up sparen dam zeer groote vuyeren gemaict ende mannen gehouden uitroepende Gelder.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 135