COLLEGE VEILLUST Reeds een paar honderd jaar bestaat het College Veil- lust. Jammer genoeg zijn de oudste gegevens bij een brand op 9 Juli 1884 verloren gegaan. In de Haarlemmer Courant van 10 Juli 1884, No. 160, staat vermeld „Hedenvoormiddag, omstreeks kwart voor 11 uur, is alhier brand uitgebarsten, zooals bij mensenheugenis hier niet heeft plaats gehad. In eene hooischelf in de Poellaan, uitkomende aan de Kleine Houtweg, aangekomen, deelde het vuur zich in een oogenblik mede aan de houtkooperij aan de Kampersingel van de Wed. R. Haartman en Zoon en aan eenige huizen staande aan de Kleine Houtweg en de Korte Poellaan". En daar gingen onze oude archieven in vlammen op. Gelukkig was een Notulenboek, aanvangende in 1827 ten huize van een ander bestuurslid. Dit Notulenboek is een kostbaar bezit geworden voor het College Veillust en wordt zuinig bewaard in een brand kast. Het aloude College Veillust, dat thans uit 25 leden bestaat,is sedert 1914 huurder vaneen loge in het Verkooplo kaal aan de Bilderdijkstraat, „Het Notarishuis". Vanuit deze loge kunnen onze leden rustig de huizen veilingen medemaken. Vroeger was deze loge in het Ver kooplokaal „De Gouden Leeuw" in de Kromme Elleboog steeg (achter het tegenwoordige pand Zijlstraat 83) waar deze ruimte thans is bijgetrokken bij de bestaande winkel. Bij de huizenveilingen is de gewoonte om zogenaamde plokgelden uit te keren aan de hoogste bieder. Wordt het perceel echter niet afgemijnd, dan blijft deze hoogste bieder aan het perceel hangen en krijgt dus geen plokgeld uitbe taald. Van deze plokgelden werd vroeger een gedeelte bestemd voor de aankoop van wijn, die door de leden van het College Veillust in hun loge werd gedronken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 141