-24- ,,in de gezinnen van de predikanten. Hij was een bescheiden, „eerlijk mensch die geen woord te veel zei". Tot zoover deze predikant. Ook op het gebied der wetenschappen gaf hij blijk van zijn belangstelling. Sinds 1752 is te Haarlem gevestigd de „Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen", het oudste nog bestaande wetenschappelijke genootschap in ons land. Vol gens de 18-eeuwsche zede werden er twee categoriën inge steld: Directeuren, die door hun jaarlijksche bijdragen het wetenschappelijk werk der Maatschappij ondersteunden en Leden, beoefenaars der wetenschap die hun vakkundige bij dragen of adviezen verstrekten. Fontein werd in 1934 benoemd tot Directeur en dadelijk in het Dagelijks Bestuur gekozen, waarin hij tot zijn over lijden zitting had. Het grootste deel van deze drie en dertig jarige periode trad hij op als penningmeester. Gedurende vijf en twintig jaar heb ik in dit bestuur met hem samenge werkt en ik kan uit eigen ervaring getuigen dat de eigenschap pen die hem in andere functies sierden, ook hier ten volle tot hun recht kwamen. De Hollandsche Maatschappij heeft een vrij groot ver mogen dat een zorgvuldig beheer vereischt. Hier gold het in die jaren om de oude paden in het beleggingssysteem van het kapitaal van Vereenigingen te verlaten, waar men zich be paalde tot inschrijving op het Grootboek of vaste rentedragen de fondsen. Dat hij dit systeem met beleid en zorgvuldigheid heeft omgebogen, daaraan behoeft na het hier boven gezegde niet getwijfeld te worden. Teyler's Stichting, tegenover de Hollandsche Maatschappij aan het Spaarne gelegen en eveneens uit de 18e eeuw da teerend, mocht hem ook onder haar bestuursleden tellen. De twee gezusters aan het Spaarne, zooals Dr. Bierens de Haan ze in een brochure noemde, hadden beide zijn belangstelling. Toen Dr. A. A. G. Land was overleden, werd Fontein op 16 December 1949 in diens plaats benoemd tot Directeur van Teylers Stichting. In die functie belastte hij zich met het toe zicht op de uitgebreide boekerij die met de bibliotheek van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 26