DR. ANTHONIE DE VLETTER 25-2-1883—20-12-1967 In Den Haag geboren als zoon van een hoofdonderwijzer, bezocht de Vletter na de lagere school de Bleyenburg-H.B.S., waar hij naar zijn eigen getuigenis in zijn biografisch werk „Na lange mars. Omkijken" (1955) geen gemakkelijke leerling was: de twee groepen, leraren en leerlingen stonden te ver van elkaar en te zeer tegenover elkaar. Maar toch trof hij ook hier enkele docenten, zoals zijn geschiedenisleraar Dr. v. d. Meulen, voor wie hij grote waardering had en die bepalend geweest zijn voor zijn verdere ontwikkeling. Toen dan ook na het eindexamen h.b.s. het besluit viel: geschiedenis studeren, betekende dit: eerst Staatsexamen doen, waarvoor hij opgeleid werd door Dr. Greebe. Maar in die jaren hij was toen 18, 19 jaar was hij zwaar geëngageerd bij het sociale en culturele leven van omstreeks 1900, betrokken bij politiek, sport, verenigingsleven (toneel!) drankbestrijding etc. Van 1903 tot 1909 studeerde hij geschiedenis in Leiden, waar hij in 1915 promoveerde op een proefschrift: „De op voedkundige denkbeelden van Betje Wolf en Aagje Deken." Hij was toen al vanaf 1909 leraar aan het pas opgerichte Nederlands Lyceum in den Haag, de stamschool van alle huidige lycea, onder rector Casimir. Hier maakte hij kennis met een voor die tijd volmaakte nieuwe vorm van samenwer king tussen leerlingen en docenten. Van Casimir stammen, behalve het Lyceum zelf, het klasseleraarschap, de klasse avonden, schoolexcursies, schoolreizen. De Vletter nam ze in 1920 mee naar zijn school, het pasopgerichte Kennemer Lyceum, en voegde daaraan toe: schoolraad, schoolkampen, eigen schoolhuis (De Babillarde in Auby), „uur muziek" op school, aulavoordrachten, kortom allemaal vernieuwingen in die tijd, die nu voor een groot gedeelte vanzelfsprekend heden zijn bij het VHMO. Het Kennemer Lyceum betrok in 1925 het gebouw aan het Stoopplein, in 1935 kwam daar het AVIO-gebouw bij, de Afdeling Voor meer Individueel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 35