40 Ampzing reeds sinds 1368. Een normaal beroepsgilde was dit niet, want Deken en Vinders werden niet door Burge- meesteren benoemd, hetgeen met de ambachtsgilden wel het geval was. Wellicht zouden we beter van een Broeder schap kunnen spreken. Het statuut van het Haarlemse gilde, 1416 In een vergadering op 9 februari 1416 van Deken, Vinders en „gemenen ghilde broederen" werd besloten een reglement te maken voor ,,den gemenen ghilde van Sconen". Dit sta tuut werd gemaakt omdat men kampte met enige moeilijk heden, zoals het dragen van de gildekappen, de registratie van handelstransacties en de financiële verplichtingen van de leden. Een aanwijzing wie er lid konden zijn, werd niet gegeven, want dat was allemaal bekend en leverde geen moei lijkheden op. In het eerste artikel van het statuut werd bepaald, dat alle gildebroeders een zelfde lakense caproen (kap) moesten heb ben, die zij zes weken nadat deken en vinders de hunne op het hoofd hadden gezet, verplicht waren te dragen. Dit wijst erop dat ieder jaar een andere caproen gemaakt werd, waar schijnlijk in een andere kleur. Zo vond ik in een ordonnantie van het Haarlemse St. Sebastiaansgilde (schutterij), dat ieder jaar besloten zou worden ,,wat peleur en van wat verwen zij haar cleedinge van dat jaer maken zullen". Had een broeder van het Schonenvaardersgild zijn caproen na zes weken niet laten maken, dan kreeg hij een boete en werd om de zes weken aangemaand, daarbij telkens ,,een pond was" ver beurend, totdat hij eindelijk zijn verplichte hoofddeksel droeg. Dat men zeer gesteld was op dit uiterlijk teken van saamhorig heid blijkt wel uit het feit, dat indien een broeder zich de luxe van een nieuwe caproen niet kon veroorloven, hij voor een jaar hiervan vrijgesteld kon worden, wanneer hij dit aan deken en vinders kenbaar maakte. Ook konden hem de mid delen hiertoe uit de gildekas worden verschaft. Indien even wel bleek dat hij in dat jaar een andere dan de gildecaproen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 42