43 de vijand over een eventuele overgave en die na de overgave van de stad in de gevangenis werd geworpen en daarin is ge storven; Pieter Aeriansz. Vlasman, gedurende het beleg ka pitein bij de schutterij, die op 26 januari 1573 bij de Kruis- poort bij zijn schuur met ossen stond toen de stad werd be schoten, en die door een springende steen zodanig werd ver wond, dat hij in een bakermat naar huis moest worden ge dragen en de dag daarop stierf; en tenslotte Dirck Matth. Schatter, kapitein der schutterij, die tot de uitgewekenen be hoorde die zich met vele burgers van andere steden gevoegd hadden bij de voorhoede van 's Prinsen leger, dat zou trachten de stad te land te ontzetten. De vijand had echter duiven met brieven, waarin de laatste afspraken stonden, in handen ge kregen, en zo werd dit leger in een hinderlaag gelokt. Onder de zevenhonderd gesneuvelden behoorde ook Dirck Matth. Schatter. De beroemdste onder de broeders van het Schonenvaar- dersgilde in de 16de eeuw was wel Lancelot van Brederode, wiens naam in de jaren 156264 en 1566 voorkomt en die ook ten gevolge van oorlogshandelingen om het leven kwam. Hij was in 1563 gehuwd met Adriana van Treslong en zij be woonden jaren het Huis te Kleef. Lancelot van Brederode steunde de Hervormden en ook werd in zijn huis gepredikt. Hij behoorde tot de ondertekenaars van het verbondsschrift van 1566, diende onder graaf Lodewijk en werd in 1568 door Alva verbannen. Hij was één van de eersten die van Oranje een kaperbrief ontvingen, stond bekend om zijn edel karakter, en gaf daarvan ook blijk tijdens zijn verblijf op de Geuzen- vloot, waarvan hij vice-admiraal werd. In april 1572 voegde hij zich bij de Watergeuzen in Holland en maakte het beleg van Haarlem mee. Na de inneming van de stad werd hij op 20 juli 1573 te Schoten onthoofd. Het aantal leden van het gilde daalde na het beleg tot slechts tien. Eerst na 1578 is er weer een stijgende lijn te constateren. Dan belanden we bij de ledenlijsten van 1629. Uit de sa menstelling èn uit de boekhouding, waarin slechts de kosten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 45