47 de inhoud van de gildekas. De inkomsten van het gild be stonden, behalve uit huuropbrengsten en renten, ook nog uit de inleggelden van nieuwe leden en uit hetgeen de familie van een overleden broeder, het gild „vereerde". Hierbij kwa men nog boeten voor allerlei overtredingen, bijv. geheven wanneer een broeder verzuimde achter de lijkstatie van een medebroeder te gaan, ofwel wanneer hij zulks deed in een „coleurde mantel." In 1669 bedroegen de kosten van de maaltijd 3-3Alle ingrediënten voor deze maaltijd, waaraan De Ruijter voor de eerste maal aanzat, staan bij de uitgaven geboekt. Het was een goed voorziene dis, rijk aan vis: caviaar, rivier- en zeevis, zalm die speciaal uit Den Haag moest komen, maar ook de eenvoudige bokking en de haring werden niet versmaad. Het hoogste bedrag, 29 gulden, werd bij den „hoender- coper" besteed, dan volgde 22-14 bij den „pasteybacker". Als vleesgerechten worden genoemd „twee hartsen" (gebra den lendestukken), Westfaalse ham met kastanjes, tongen „tot Olipodigro" (Spaanse hutspot). Als bij-ingrediënten staan vermeld: lamoenen, sla, peter selie, brood, boter en kaas, verder specerijen. Als drank werd bij deze maaltijd, volgens de rekening, slechts bier gedronken. Er werd „toeback" gerookt. Tot verlichting dienden vanzelf sprekend kaarsen; de verwarming bestond uit hout- en turf vuren. Verder werd nog 2-8 uitgegeven aan huur van messen (vorken gebruikte men toen nog niet)voor „huer en breecken van glasen 6-10". In 1670 liet de kas van het gild een gratis feestmaal toe. De maaltijd was niet minder voortreffelijk; het bier was geen hoofddrank meer, maar de wijn. „De Ferines toback" kostte 7.per pond en er werd nog een aparte post van 25-16 uitgetrokken voor „Extra int schaffen". De gildemaaltijden hadden in 1670 niet plaats in de Doe len, maar in het logement „de Bastertpijp". Misschien vonden onze broeders, gewend als zij waren aan de kleurrijke schut tersstukken die de wanden van de Doelen sierden, de zaal van de Bastertpijp wat kaal, althans werd „palm" gekocht om

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 49