48 haar wat aan te kleden. Evenals in de vorige eeuw waren er stoven als bijverwarming. Men had een noodhulptafelknecht gehuurd, die/. 3-3 ontving. Het jaar daarop, in 1671, is het de knecht van Michiel de Ruijter die deze post vervulde en er ditzelfde bedrag mee ver diende, evenals de trompetter van de Ruijter, die letterlijk voor een ,,note gaie" zal hebben gezorgd. Ditmaal heeft de „hoendercoper", „hasen, patrijsen, kalckoenen en hoenders" geleverd. De maaltijd heeft thans weer plaats in de Doelen. In de keuken had een zekere Suijl het druk met het „backen, lardeeren en braden" van alle heerlijkheden, waarvoor hij 17-17 ontving. De uitgave „aen de koek en Mr. Francois, 9-1-18" doet vermoeden dat deze beiden Suijl geassisteerd zullen hebben. Behalve het gevogelte ontbrak ook ditmaal natuurlijk niet de vis, de hammen en de tongen op het menu, noch de „olijven, kap pers en salada". Het bedrag dat ieder der aanzittenden voor zoo'n voor treffelijk maal te betalen kreeg, was stellig niet hoog, nl. 2-10. In 1685 bestond het fruit uit „orange appelen" en „kraack- amandelen"; als koek werd genoemd „rode letters". Als een enkele keer de maaltijden, in plaats van in januari, enige maanden later plaats vinden, betekent dit natuurlijk een va riatie in het fruit, en dan bestaat dit uit „kersen en ael bessen". In 1692 wordt een zaal niet met palmen, zoals vroeger, maar ditmaal zelfs met gehuurde tapijten versierd. In 1695 schenken de Deken en Vinders „een silvere kop of Hens Beecker", waarschijnlijk bestemd om bij de maaltijden te worden gebruikt. In de 18de eeuw komt nog een enkele keer een gratis maaltijd voor; de kosten per persoon varieerden anders tussen/. 7-10 en ƒ17, dit laatste een enorm bedrag! Veel valt er over deze periode echter niet meer te vertellen. De maaltijden vonden regelmatig plaats tot 1737 en verschil den niet veel van de reeds beschrevenen.Een enkele keer lezen wij nu van oesters en gerookte zalm die de dis verrijkten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 50