52 schappen af. Het is hem ernst met zijn reis en daarom wordt de volgende koop genoteerd: „Jacob Piet heeft ghecoft va(n) Vlasman te weete Adriaen, sijn friyseerde cappe up zijn jerusalems reijse voor zes caroly- gid." Een van de broeders schijnt van plan te zijn een aantal bedevaarts-reizen te gaan maken hetgeen geen beletsel is er weddenschappen op af te sluiten en hij neemt op zich te volbrengen „vijff reijse te weeten: Jerusalem, Roem (Rome), Wenege (Venetië?), Marije te Lorette en Sinte Marij Magda lene in Provence". Verschillende wonderlijke combinatie's van koop-wedden- schappen doen vermoeden dat zij na het gildemaal zijn af gesloten. Zo verkoopt in 1548 Frans Hagen aan Cornelis Jansz. „een paer paersse hoese doorsneden ellic hoes met twalif sneden ghebordert met dubbelt taef", waarvoor hij 9^ gulden zal ontvangen, die echter pas betaald zullen worden als de verkoper „sijn huijsvrouwe bi hem een kint cright ende int font gehat heeft" (gedoopt werd). Twee andere lieden sluiten een koop over „vijftich haesselenstaecken," waarvan de betaling pas behoeft te geschieden, als „Jan Willemsz. vaer, een wijfgetrout heeft".waarschijnlijk wasjan Willemsz. een ouder iemand, de toevoeging „vaer" wijst daarop. Bo vendien stierf deze Jan Willemsz. nog datzelfde jaar, zodat de koper in deze de verkoper nooit behoefde te betalen. Jan van Berckenrode geeft Koen Hasselaer een gouden kroon, op voorwaarde dat hij er voor terug zal krijgen indien Hasselaer „een comanschap doet die Katrin Claesdochter, sijn huijsfrou niet anghenaem is oft speelt anders dan trick- tracken, verkeeren oft vrouwenspel of mit trefspel anders dan int ghelach." Men krijgt bij deze weddenschap de indruk dat Hasselaer zijn vrouw veel zorgen gegeven zal hebben door riskante zaken en door spel. Een zekere Jacob Barthelmees beweerde in 1564 dat hij „coninck" (koning voor 1 jaar was hij die op het schutters feest de vogel neergeschoten had) is van den Cloveniers tot Haerlem". Dit wordt zo maar niet geloofd door Haveck

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 54