60 achterkamer, uitziende op de tuin, die, van de kamer uit ge zien 45 meter lang was, was een vrolijke lichte kamer. Daar stond de grote mahoniehouten tafel waaraan wij 's morgens zaten en luisterden of niet luisterden naar wat onze Vader voorlas uit de Bijbel. Wij baden altijd voor en na het eten. Het kwam niet vaak voor dat iemand te laat kwam aan het ontbijt. Mijn vader was er zeer op gesteld dat dit niet zou gebeuren. Hij waarschuwde zelfs logeergasten op tijd te komen. „Mijn huis is geen herberg", herinner ik mij. Na tafel vonden wij het een prettig spel stapels te maken van de stoelen en daaraan dan een wedloop om de tafel te verbinden waarbij wij over de stoelen sprongen. Mik, mijn oudste zuster, toen ongeveer 16 jaar oud, leerde mij lezen en schrijven. Voor het lezen werd een geïllustreerd boekje ge bruikt, dat verhalen bevatte, die een strekking hadden. Ik herinner mij een verhaal van een jongen, die uitging met vrienden, die veel groter en sterker waren dan hij. Het resul taat was, dat die grote sterke jongens de kleine zwakke jongen in de modder gooiden, zijn kleren scheurden en hem, in het algemeen, mishandelden. Toen de jongen thuis kwam zei zijn Moeder, dat het een goede les was geweest om altijd met gelijken om te gaan. Toen ik 7 jaar was kon ik lezen en schrijven en bracht mijn Moeder mij naar de school van de heer Knoop in de Jaco- bijnenstraat. Deze nam mij een examen af dat ik mij goed herinner: „één paard heeft vier poten', hoeveel poten' hebben twee paarden?" Ik antwoordde zonder enige aarzeling „vier en twintig", waarop de heer Knoop zei: „Mevrouw, uw zoontje is niet harmonisch opgevoed." Op de terugweg vroeg ik mijn Moe der wat „harmonisch opgevoed" betekende, maar ik herinner mij niet antwoord op die vraag te hebben ontvangen. Behalve lezen en schrijven had Mik mij nog veel andere dingen ge leerd. Dit gebeurde als Mama haar met mij uit wandelen zond. Dan vertelde zij mij verhalen, die, zoals ik veel later te weten kwam, stamden uit Herodotus, Homerus en Plato. Toen wij eenmaal huiswaarts wandelden langs de Brouwers-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 62