63 Ik herinner mij de Zandvoortse vissers en vissersvrouwen, die langs het visserspad door de duinen, een kortere weg dan de Zandvoortse laan, op blote voeten naar Haarlem kwamen, de manden met verse vis op het hoofd of op de rug dragende, ventende langs de huizen. Een twintigtal bomschuiten, door ons pinken genaamd, die uitsluitend langs de kant visten en niet deelnamen aan de haringvisserij, landden de gevangen vis op het strand waar de verkoop plaats vond. De opkopers zorgden voor het ver voer naar de stad, waar, behalve langs de huizen, verkoop plaats vond op de Vismarkt bij de Sint Bavo. Ik herinner mij troepjes ezelinnen, trekkende langs de huizen, melk leverende voor jonge kinderen. Ze werden op straat of op de stoep gemolken. Ik herinner mij de dikke laag run, die werd gestrooid voor het huis van een zieke, waardoor deze niet zou worden ge plaagd door het geraas van karren en rijtuigen. Run was schors van eikenbomen, dat in leerlooierijen werd gebruikt. Het had een eigenaardige lucht, welke ik dadelijk zou her kennen, kwam zij mij weder in de neus. Ik herinner mij de lage hondekarretjes, waarvan boeren gebruik maakten om van hun boerderij naar de stad en terug te gaan als ze niet met hun wagens en paarden kwamen. Het waren wagentjes, die door vier honden werden getrokken en deze honden gaven de indruk pleizier te hebben in hun werk. Als de 'boer verscheen waren ze ongeduldig, verlangend te vertrekken. Dan wipte de boer op het karretje en onder vro lijk geblaf was het vierspan in snelle vaart onderweg. Ik herinner mij, dat onze lieve Moeder ons saleb te drinken gaf als we last hadden van de maag. De herinnering aan dit geneesmiddel vervaagde en verdween tenslotte, tot ik in 1927 door een nieuwe Turkse vriend, genaamd Nedjmeddin Bey te Stamboul werd uitgenodigd „iets lekkers te gaan proeven", echt Turks. Hij voerde mij naar de brug van Pera en onder die brug stond een koopman, die verschillende dranken bereidde en verkocht. Toen ik de door hem bereide drank aan de mond zette, zag ik dadelijk mijn moeder voor mij en ik zei: „dat is

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 65