64 saleb", waarop Nedjmeddin zich verwonderde over mijn be kendheid met de naam. Saleb wordt bereid uit een plant, die in Arabië groeit uit de wortels van de Orchis mascula, maar dit is geen herinnering Ik herinner mij, dat mijn vier jaar oudere zuster mij vertel de, dat bij ons huis, op het bestrate deel van de tuin, een varken was geslacht. Er is een tijd geweest, misschien was ik tien jaar, dat ik grote belangstelling had in het slachten van varkens. Het lukte soms er iets, zo niet alles, van te zien en het staat mij voor de geest, dat ik thuiskwam met de uitroep „Mama, ik heb een varken zien slachten," welke mededeling met afgrijzen werd aangehoord. Wat ik ook gaarne zag was het opbrengen van beschonken mensen door de politie, vooral als daarbij de sabel moest worden getrokken tegen een opstandig publiek. Er was veel dronkenschap in het Haarlem van mijn jeugd, vooral op de dag waarop geloot werd voor de militie. Dan was de stad vol dronken lotelingen, die met het nummer dat ze hadden ge loot op de pet gehecht, door de straten zwaaiden. „Nette" mensen lootten niet, zij kochten een remplagant, die voor hen diende. Met de kermis was het ook levendig in de stad, want dan kwamen de jonge boeren uit de Meer met de jonge boeren dochters, toen nog gekleed in de landelijke dracht, met kap pen en oorijzers. Zij vulden de Grote Houtstraat over de volle breedte, arm in arm, zingende en schreeuwende en naarmate de avond naderde verergerde de staat van hun dronken schap. Dan was er wat te zien voor het jongetje, dat zat te kijken van uit de stille en donkere zijkamer. De Zondag was te Haarlem een stille dag. 's Morgens ging men naar de kerk en in de namiddag zaten zij, die niet uit gingen, in de zijkamer te kijken naar de burgerij van Haar lem, gekleed in haar zondagse plunje op weg naar de muziek in de Hout. Dan waren het vooral de huzaren, rode of blauwe, wier kolbakken, sabels, sporen en leren zitvlakken mijn volle aandacht hadden. Ik bewonderde ze en het mili taire schouwspel bereikte een hoogtepunt op 19 februari,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 66