67 werden in de namiddag lange wandelingen gemaakt met alle beschikbare kinderen bijvoorbeeld naar Overveen, vandaar naar Elswout en langs de Zandvoortse laan terug. Op de hoek van de Zandvoortse laan en de Wagenweg verkeerden wij in spanning, want we hoopten dan langs de Wagen weg naar huis te gaan, maar vaak gingen we rechts naar de Koedief en over Heemstede. Dat was dan een tegenvaller. Alles gebeurde onder de zwijgende leiding van onze vader. Ik vond die wandeligen vervelend. Veel prettiger vond ik het met een paar vrienden, met Louis en Willem Ortt, de duinen in te gaan naar de verbor gen hut, waar nu Aerdenhout is, die we van kookgerei had den voorzien en daar een vuurtje te stoken en iets te koken. Terwijl wij aandachtig met ons werk bezig waren stond plotseling een koddebeier voor ons met zijn stok en hond. Wij schrokken en gingen er van door, alles in de steek latende, 's Avonds was Henriëtte Ortt bij ons en kwam bij mijn bed, waar ik in lag. Zij vond het verkeerd van ons en laf, dat we waren weggelopen ,,dat moet je nooit doen", zei ze. Hoe lang is dit nu geleden, misschien ruim 80 jaar en het staat mij zo helder voor de geest als ware het gisteren. Een andere ervaring in de duinen van Aerdenhout herinner ik mij. Met mijn vriend Willem Ortt wandelden wij in de duinen. Toen het tijd was terug te keren sloegen wij de terug weg in, maar een dikke mist maakte, dat wij verdwaalden en we wisten tenslotte niet meer of wij in de goede richting liepen. Het begon al wat donkerder te worden. Toen knielden wij beiden bij een duintje en vroegen God ons te helpen in deze moeilijkheid. Daarop liepen we weer verder. Een eindje verder kwamen we een man tegen, die ons de weg wees. Wij vonden onze families aan tafel in spanning, want we waren al een uur te laat. Als regel gingen wij des Zondags, als wij oud genoeg waren, naar de Bakenesser kerk, waar preken voor kinderen werden gehouden. Zij wekten mij niet op tot luisteren. Eenmaal per week kwam een bijbelleraar, die T. M. Looman heette om ons en de jongens Ortt te onderrichten. In de Christelijke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 69