69 „Dan weet ik het wèl" zei de heer Looman. Ik heb dit niet aan mijn Moeder verteld. Vaak verzocht mijn Vader mij de Opregte Haarlemsche Courant te gaan halen, die toen 2^ cent kostte en verkocht werd aan een kiosk op het stationsplein. Voor de afstand van ons huis naar het station rekende men, lopende, ongeveer 20 minuten nodig te hebben. Het was echter mijn voor nemen te onderzoeken hoeveel tijd ik nodig zou hebben voor heen en terug, zo snel mogelijk lopende. Ik verzocht mijn zusters nauwkeurig de tijd op te nemen als zij, bij mijn ver trek, de voordeur hoorden dichtslaan en weder, wanneer ik, teruggekomen, zou bellen. Met het 2-| centstuk in de vuist, het werd toen een vierduitstuk genoemd, rende ik, op straat gekomen, zo snel mogelijk naar het doel door Grote Hout straat, over de Markt, door Bartel Jorisstraat, Kruisstraat naar het stationsplein waar de juffrouw van de kiosk mij de Opregte Haarlemmer overhandigde, verwonderd over mijn haast. Maar zij was een sportieve juffrouw, stak later de courant al uit het loketje als ik kwam aanstuiven en het over handigen van de courant en het betalen werd meer een weg- rissen van de courant en het neerkwakken van het vierduit stuk. Even later stond ik hijgende op de stoep en belde. Het spijt mij, dat ik, drie en tachtig jaar geleden, er niet aan heb gedacht mijn zusters te vragen hun geboekstaafde waarne mingen te bewaren om ze te gebruiken, als ik mijn herinnerin gen zou gaan opschrijven, zodat ik nu omtrent mijn „tijden" niets stelligers kan mededelen, dan dat ik geloof, dat ze niet veel verschilden van vijf minuten. Wat ik zeker weet is dat de zusters verbaasd waren. Het gebeurde van tijd tot tijd dat domine's van de Waalse gemeente, die om de een of andere reden in Holland waren, ons bezochten en dan bleven logeren. Dan vonden mijn zusters het wel prettig als ik, die op de lagere school Frans leerde en vroeger met onze kindermeid of juffrouw Rose Manche die taal had gesproken, 's avonds zulk een bezoeker de weg naar de slaapkamer kon wijzen. Ik ging]dan met zo een franse dominee onze mooie gangtrap op, daarmede

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 71