78 van Sarepta. Ook trokken zij zich het lot aan van meisjes, die op fabrieken werkten. En dan waren er de zondagscho len. De jongste zuster, 13 jaar oud, ging naar een kostschool te Lausanne. ,,Ik was nu, in 1882, een leerling van de Hogere Burger school met 5-jarige cursus te Haarlem waar ik veel moeite had met de wiskundige vakken. In de tweede klasse ging het met de wiskunde beter dan voorheen, maar zonder her examen zou ik toch niet in de 3e klasse worden toegelaten, nu was het echter het vak dierkunde waarin ik een onvol doend cijfer had. Dit herexamen zou ik echter niet afleggen want, nadat de heer Walaardt Sacré, een zeeofficier, die lid was van de Commissie, welke jongelieden, die adelborst wensten te worden, examineerde, mij een tentamen afnam om te zien of ik enige kans zou hebben op slagen, bevonden had, dat dit niet het geval was, ging ik naar een kostschool te Arnhem. Het was de kostschool van de heer Lauer, wiens school een goede naam had in het africhten van jongens voor dergelijke examens als die voor de Marine. Ik gebruik met opzet het woord „africhten" en niet „opleiden". Men leerde hier vooral „uit het hoofd opzeggen" wat in leerboeken ge drukt was, wat, naar ik geloof een slechte invloed heeft gehad op mijn wijze van studeren later. Het doel werd echter be reikt: in 1883 moesten dertig adelborsten worden benoemd en er waren 150 liefhebbers, die in aanmerking wilden komen. Volgens de uitslag van het examen was ik nummer 10 van de 150 en werd ik dus benoemd tot adelborst met een tijd van vier jaren voor de boeg waarin ik zou worden opgeleid tot zeeofficier op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. Op de eerste september 1883 meldde ik mij daar. Ik was een magere, bleke jongen van 16 jaar, wie het een jaar lang had ontbroken aan al wat een jongen van die jaren toekomt. Ongaarne denk ik aan dat jaar op de kost school terug. Mijn vader heeft mij later, in de familiekring gezegd, dat hij het betreurde mij naar die kostschool te heb ben gestuurd."

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 80