79 Nu mijn vader het ouderlijk huis had verlaten kwam hij slechts zelden in Haarlem. Slechts enkele herinneringen aan zijn geboortestad dienen nog te worden vermeld: In het jaar 1890, toen hij diende aan boord van de te Helle- voetsluis gestationneerde rammonitor Matador heeft hij met zijn oudere collega D. A. Mensert, die dikwijls paard reed, een bezoek aan Haarlem gebracht. ,,Te Haarlem waren huzaren in garnizoen en ik had daar vaak gezien, dat twee officieren van de huzaren in burger door de Grote Houtstraat reden, gevolgd door een oppasser een huzaar in uniform. Ik stelde Mensert voor, dat wij met Lak, een matroos le klasse van krachtige lichaamsbouw, naar Haarlem zouden gaan, daar paarden zouden huren en een tochtje maken door de Hout en ook door de Grote Hout straat en dan op de te Haarlem bij de huzaren gebruikelijke wijze. Het was mijn bedoeling langs het ouderlijk huis te komen. Mensert vond het dadelijk een aardig plan. Ook Lak stemde toe en op mijn vraag of hij kon paardrijden antwoord de hij, dat hij dit op Berbice 1 had geleerd. Wij gingen dus de volgende dag per trein naar Haarlem. Mensert en ik in burgerkleding en Lak in een keurig uniform met de me dailles waarop hij recht had. In de manege verschafte de directeur ons drie paarden. ,,Dit paard" zei hij, ,,kan ik U niet geven, daar heeft gisteren een officier van de infanterie op gereden en nu is het kreupel". Lak kon daarop niet na laten te zeggen: „dat komt ervan." Wij trokken eerst door de Grote Houtstraat voorbij mijn ouderlijk huis waar de gor dijnen alle gesloten waren en daarna naar de Hout, waar ik voorstelde in de Spanjaardslaan om het hardst te rijden. Deze wedstrijd werd gewonnen door Lak, die ruim de eerste het huis met de Sphinxen bereikte. Daarop weder naar de manege en naar het station. Lak zei dat hij zelden zo had ge noten en „zonder een droppel jenever" voegde hij er aan toe. Na een Indische torn van ruim driejaar kwam mijn vader in juni 1896 weer in het vaderland terug. Zijn eerste bezoek gold natuurlijk het ouderlijk huis.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 81