85 van zijn portret, dat hij er veertien van op zee gevaren heeft. Toentertijd voeren veel Haarlemmers op zee 3. In zijn zee mansleven is het gevecht met drie Franse schepen blijkbaar wel het hoogtepunt geweest. Opperdoes geeft als datum 19 Mei 1704 op. Wij waren toen in de Spaanse successie-oorlog (17021713), waarbij Frankrijk een onzer tegenstanders was. Het zeegevecht, waarop Opperdoes doelt, vindt men uitvoerig en boeiend beschreven door J. C. de Jonge4. Een convooi van 20 Nederlandse koopvaardijschepen, komende van Huil en begeleid door twee oorlogsschepen, werd op 19 Mei 1705* aangevallen door drie grotere Franse „koningsschepen". Ter hoogte van Kijkduin bonden de twee Nederlanders de on gelijke strijd aan, teneinde de koopvaarders de gelegenheid te geven, te ontsnappen. Het ene Nederlandse oorlógsschip werd buiten gevecht gesteld, doordat zijn fokkemast en zijn boeg spriet kapot geschoten werden. Dit schip werd door de Fran sen genomen; het had echter te veel geleden om als buit mee naar Duinkerken genomen te worden. De Fransman stak het daarom in brand, na de manschappen er uit gelicht te heb ben, „springende hetzelve kort daarna met groot geweld in de lucht". Op dit schip moet Opperdoes zich bevonden heb ben. Het andere oorlogsschip wist te ontkomen, evenals de meeste koopvaarders. Het onderschrift van het portret van Opperdoes is juist. Het suggereert echter, dat hij met schip en al de lucht is in gevlogen. Maar zo is het waarschijnlijk niet geweest: het schip is in de. lucht gevlogen, nadat het door de bemanning verlaten was. Wij weten niet, of Opperdoes in krijgsgevangenschap is gevoerd. Op 8 April 1710 is zijn dochter Jannetje geboren. Hij moet dus in 1709 weer thuis zijn geweest. Op 17 April 1699 werd Opperdoes lid van de Grote kerk zon der gedoopt te worden5. Hij was dus al gedoopt. Op 21 Mei 1699 is hij als jonge man van Haarlem, wonende op het Groot Heiligland, getrouwd met Sara Jans Middendorp, wonende Precies een jaar later dan Opperdoes opgeeft. Deze vergissing is bij een 100-jarige wel begrijpelijk. In 1704 zijn er vrijwel geen gevechten op de Noord- zee geleverd en geen enkel schip is in de lucht gevlogen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 87