86- in de Groendaalsteeg6. In 1718 kocht hij een bescheiden woning in de Agterstraat*, daar de Bisschop van Munster uitsteekt, grenzende aan de Bisschopspoort, ook wel Bis schopssteegje genoemd7. In dit huis heeft Opperdoes verder altijd gewoond. Uit de inventaris, na zijn dood opgemaakt, leert men de inrichting er enigszins van kennen1. In 1720 was Opperdoes „siekelig". Hij en zijn vrouw lieten hun testament maken, waarbij zij elkander tot erfgenaam be noemden8. Zijn vrouw is vóór 1758 overleden, want in zijn testament uit dat jaar9 geeft Opperdoes de wens te kennen be graven te worden in de Grote kerk, waar ook zijn vrouw be graven was. In het begraafregister heb ik echter Sara Jans Middendorp niet terug gevonden. Zij hebben zes kinderen gehad1011, waarvan in 1758 alleen nog maar Jannetje in leven was. Zij stierfin 1782. Wij zijn nu 1724 genaderd, het jaar, waarin Opperdoes, naar hij onder zijn portret opgeeft, waagmeester is geworden. Wat dit inhield is in de volgende hoofdstukken beschreven. In 1754 werd Opperdoes 80 jaar. Het spreekt vanzelf, dat deze man, die zovelen in zijn gezin door de dood verloren had, vijf kinderen en zijn vrouw waren gestorven, zijn gedachten liet gaan over zijn laatste rustplaats. Op 5 januari 1754 kocht hij een graf in de Grote kerk12. Het treft ons, dat hij dit graf „op publique vendutie" heeft gekocht. Blijkbaar was dit in De Agterstraat omvatte het noordelijke stuk van de tegenwoordige An- thoniestraat en het zuidelijke stuk van de Spaarnwouderstraat. Hij reikte van de Anthoniebrug tot de Korte brug. De Bisschopspoort wordt door Allan vermeld (F. Allan, Geschiedenis van Haarlem, Haarlem 1874, deel I, bl. 304). Hij meent, dat een van de twee poor ten, die hij naast de fabriek van Haarlemmer olie van de firma De Koning-Tilly kende, de Bisschopspoort kan zijn geweest. Dit is onwaarschijnlijk. Als de meping van Allan juist was, zou de begrafenisstoet van Opperdoes zijn weg naar de Grote kerk over de Melkbrug genomen hebben en niet over de Gravestenebrug. Want van de fabriek van Haarlemmer olie De Koning-Tilly naar de Grote kerk zou de tocht over de Gravestenebrug een grote omweg geweest zijn. De kist werd gedragen! Gezien het feit, dat de begrafenisstoet over de Gravestenebrug ging, is het waarschijnlijk, dat Opperdoes in het noordelijke stuk van de Agterstraat, dus tussen Hoogstraat en Korte brug woonde en dat daar, volgens de inventaris aan de oostzijde, de Bisschopspoort en -steeg gezocht moeten worden. De Bis schopspoort (steeg) komt niet voor op de kaart van Nautz van 1822.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 88