91 - te maken. De stedelijke waagaccijns in Amsterdam bracht bij verpachting in 1663 F. 92000 en in 1742 F. 96000 op19 21. Het stadsbestuur stelde het waaggeld, later ook wel ge noemd het recht van de stadswaag, voor de verschillende goe deren vast. De pachter beurde het waaggeld van alle goederen, die in de stad ingevoerd werden en als regel bij het gewicht verkocht werden. Men behoefde deze goederen echter niet altijd naar de waag te brengen, als men het waaggeld maar voldeed. Daarvoor had de schipper of voerman, die de goe deren vervoerde, te zorgen. Hij moest een lijst van de inge voerde goederen inleveren en uiterlijk de volgende dag moest het waaggeld betaald worden. Deed hij dit niet, dan was de boete F. 25,Wanneer echter ook provinciale belasting ver schuldigd was, en dat was meestal het geval, dan moesten de goederen altijd naar de waag gebracht en gewogen worden. Al mocht het waaggeld niet zo hoog zijn, het moest ook tel kens betaald worden van iedere latere overdracht van goe deren. Als een grossier dus meel binnen de stad gebracht had, betaalde hij het „regt van de Waage", maar als hij dit meel weer verkocht aan een bakker, moest daarvan wederom het waaggeld betaald worden. Naast het stedelijke bestond er een provinciaal waaggeld, waarvan het nog moeilijker aan te nemen is, dat het alleen maar een retributie zou zijn. Het werd geheven van alle zaken, die bij het gewicht verkocht werden, en was verschil lend naar de onderscheidene goederen. Volgens Engels21 moest ook dit waaggeld weer bij iedere verdere overdracht van goederen betaald worden, net als het stedelijke. Er waren nog vele andere stedelijke en provinciale accijnzen in de Republiek der Verenigde Nederlanden. Om hun bedrag vast te stellen moesten de goederen veelal eerst aan de waag gewogen worden. De stedelijke accijnzen vormden de belangrijkste bron van inkomsten voor de stad19. Zij brachten in Haarlem, het recht van de waag en dat van de rondemaat niet meegerekend, in 1747 F. 90.000 op22. De provinciale belastingen waren ook grotendeels indirect;

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 93