94 werden het rijksbelastingen, die aan de grens van het land of aan de bron geheven werden. De bestaansreden van de waag werd steeds minder. De enige functie, die bleef, was het wegen van goederen voor de handel, die hier op den duur geen be hoefte meer aan had. Voor de kaasmarkt te Haarlem, die op het pleintje vóór de waag, het Sleepershoofd, van 1858 af werd gehouden, is de waag zeker nuttig geweest. Na 1908 was de waag alleen nog open op de dagen, dat er kaasmarkt ge houden werd. Toen deze in 1915 werd opgeheven, was ook het lot van de waag bezegeld. Hij werd gedegradeerd tot brandspuitenhuis. Boven de weegruimte is een groot lokaal. Hier moeten Willem Opperdoes en andere collecteurs kantoor hebben ge houden bij het innen van de stedelijke en provinciale belas tingen. Dit lokaal is nog lange tijd nadien bij de dienst der indirecte belastingen in gebruik gebleven. Tot 1915 hadden de commiezen der accijnzen er hun wachtlokaal. In dat jaar verhuisden zij naar het nieuwe kantoor op het Klein Heilig land27. Het lokaal is thans in gebruik bij Kunst zij ons doel. Het lokaal daarboven is reeds veel langer de tekenzaal van deze vereniging. III. Willem Opperdoes als waagmeester en collecteur Volgens het onderschrift van zijn portret is Willem Opper does van 1724 af waagmeester geweest. Wat hield deze functie in? Al wordt in de ordonnantie op de verpachting van de waag uit de 17e eeuw de pachter wel eens waagmeester ge noemd28, in de 18e eeuw waren pachter en waagmeester ver schillende functionarissen. De waagmeester werd door burge- meesteren aangesteld. Bij de aanstelling van Anna Haese- windius tot waagmeester op 23-10-1715 wordt in de reso lutie van burgemeesteren niet gesproken van het waagmeester- schap, maar van het waagwegerschap. Dit wijst op de aard van de functie. De waagmeester of zijn (haar) vertegenwoor diger was belast met het wegen, met de zorg voor schalen en gewichten, kortom met het technische deel van het bedrijf.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 96