96 deuromlijsting en de ramen kregen een harmonische indeling. Ook werd een dakkapel aangebracht. In zijn huidige opbouw lijkt het huis niet ouder te zijn dan 100 jaar. De onderkei- dering is echter van veel vroegere datum en is blijkbaar de nog oorspronkelijke onderbouw van de zeventiende eeuwse woning die genaamd was ,,De Wildeman". De gevelrestau ratie, uitgevoerd naar een ontwerp van de heer F.A. van Donselaar, is weer een kleine bijdrage tot revalidatie van de gevelwanden aan de Bakenessergracht. Wie het resultaat ziet, heeft vanzelfsprekend de wens dat ook het aangrenzende hoekpand op deze wijze wordt opgeknapt. De fraaie klokgevel Klein Heiligland 53 verkeerde reeds geruime tijd in een kritieke toestand. De brandweer kwam er zelfs een keer aan te pas om het losgeraakte dekstuk te ver wijderen. De gevel moest opnieuw worden opgemetseld. Een paar uit de sloop van een ander pand afkomstige voluten konden tot verrijking van het aanzien bijdragen. De houten deklijst verkreeg de bij deze gevel behorende vorm van een fronton. Architect Schultheiss kan met voldoening op dit werk terugzien. Dit geldt ook voor de afdeling monumentenzorg, die reeds in 1958 de onderpui in gerestaureerde staat had ge bracht. Van de Grote Houtstraat uit gezien biedt het pand, dat vroeger de naam droeg ,,De twee Pellegrinis", een ver rassende aanblik. Wie iets wil weten over de geschiedenis van Frankestraat 35/37, kan worden verwezen naar het artikel van mej. Dr. G. H. Kurtz, in het jaarboek 1965. De restauratie van dit „Huis ter Kleef" is de grootste die zich in de particuliere sector tot nu toe in Haarlem heeft voorgedaan. De voorbereiding en het verkrijgen van de nodige subsidies namen verscheidene jaren in beslag. In december 1968 werd de voltooiing een feit. Ieder kan van het resultaat van deze belangrijke en ook wel kostbare restauratie gemakkelijk kennisnemen; de deur van de taveerne en het daarboven gevestigde restaurant staat gastvrij open. Men ziet dan dat de zorg voor het monument niet beperkt is gebleven tot de gevel, maar dat ook inwendig de sfeer van de 17e eeuw goed merkbaar is. De gevel zelf blijft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 100