98 - een bijzonder gerieflijke woning, volgens een plan van archi- tekt D. Plat. Bouwen in historische trant behoort tegenwoordig tot de uitzonderingen. Geheel verwerpelijk is het niet, wan neer duidelijk vaststaat dat een in oude stijl gebouwde gevel een bepaalde straatwand ten goede komt. Van de Oostkolk in Spaarndam mocht dit wel worden gezegd. Het bestaande perceel nr. 21 was lelijk en miste het typische karakter dat bij dit dorp behoort. Er rijpte een plan tot het bouwen van een klokgevel. Architect K. de Boer werd met het ontwerp belast en de afdeling gaf advies. Het werk is met zeer veel zorg uitge voerd. Wie niet weet dat deze gevel er nooit gestaan heeft, zal zich niet over de aanwezigheid verbazen. Hoogstens kan enige argwaan ontstaan bij degene die weet op te merken dat de gevel ongewoon breed lijkt. Hoe kwetsbaar molens zijn en hoe betrekkelijk hun levens duur is, bleek weer eens op 31 maart 1967, toen de molen van de Verenigde Grote- en Kleine Polders door bliksem werd getroffen en slechts als een verkoold skelet bleef voortbestaan. Het profijt van de in 1965 uitgevoerde restauratie was dus van korte duur. Een nieuwe restauratie wordt inmiddels na gestreefd. Ten opzichte van dit verlies blijft de brand van de „Adriaen" als een veel grotere ramp in de herinnering voort leven. Het op 16 dec. 1968 door de gemeenteraad genomen besluit om vanwege de hoge kosten af te zien van de herbouw van deze molen, heeft dan ook bij velen een gevoel van te leurstelling opgeroepen. Monumenten die in deze verslagperiode voorgoed verloren gingen waren de bescheiden 17e eeuwse pandjes Nassaulaan 72 en 74. Zij vielen ten offer aan een uitbreiding van het be drijf van de firma Senft. Het zeer vervallen huisje Spaarn- dammerdijk 78a moest eveneens worden prijsgegeven, maar dit was al in een bedroevende staat toen het op de monu mentenlijst werd geplaatst. Ook van enkele hofjes komt het levenseinde in zicht. De twee geburen Codde en Beresteyn zullen nog maar korte tijd overeind staan. De Twaalf Aposte len aan de Gedempte Voldersgracht verkeren reeds lang in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 102