100 zekerde bewoonsters verhuisden en lieten het levenloos achter. Na kennisneming van dit trieste lijstje is een bezoek aan de regentenkamer van het Vrouwe- en Antoniegasthuis een verademing. De heer Zegeling ontdekte daar fraai ge ornamenteerd schilderwerk aan de zoldering. Hij heeft dit met veel zorg weer in het gezicht weten te brengen, daarbij geassisteerd door enkele van zijn leerlingen. Hiermede werd aangetoond, wat een monument soms aan onvermoede schoonheid in zich heeft. Een vijftal restauraties van betekenis was eind 1968 nog in uitvoering. Grote objecten zijn de percelen Gedempte Oude gracht 47 en Korte Spaarne 23/25. De andere drie betreffen de Oranjerie van het Klein Paviljoen aan de Buitenrustlaan, de woningen Visserseinde 6367 te Spaarndam en een paar huisjes van het Proveniershof. In het oog springend zullen vervolgens vooral zijn de nog in een stadium van voorberei ding verkerende restauraties van de Bakenessertoren en de Vleeshal. Ook na de gereedkoming van deze belangrijke wer ken is het met de taak van de monumentenzorgers voorlopig nog niet gedaan. De lijst van door het Rijk beschermde mo numenten, waarvan de vaststelling in decemger 1968 plaats vond, vermeldt ongeveer 1100 percelen. Men behoeft geen scherpe ogen te hebben om te zien dat er nogal wat patiënten bij zijn. Gerekend naar de ernst van de toestand, zouden er talrijke monumenten gelijktijdig onderhanden genomen moe ten worden. Het tempo van de aanpak wordt echter bepaald door de beschikbare subsidiegelden. De beperktheid hiervan leidt soms tot ontmoediging. Daarentegen is het verheugend, dat in de gemeentebegroting voor de komende jaren op forse bedragen voor de restauratie van gemeentelijke monumenten gerekend wordt. Minder dan van de monumenten zelf, is plaatsgebonden heid een kenmerk van hen die zich met de instandhouding van deze cultuurgoederen bezighouden. De afdeling monu mentenzorg van het bedrijf Openbare Werken was goed op haar plaats in de sfeervolle behuizing van Gedempte Oude gracht 41, maar moest vanzelfsprekend mee naar het nieuwe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 104