113 afgebeelde woning met topgevel en zijhuis. Was dit laatste misschien bedoeld als kapel? Hier wordt voor het eerst het rechthuis genoemd en het is tevens de eerste en laatste maal dat de naam St. PIETERS-capel wordt genoemd. h) op de kaart van ca. 1730 in „Het Zegepralent Kenne- merlant" vindt men nog wel de Schotervliet of Kapels beek en in de O-hoek van de kruising tussen de weg en de beek de indicatie van een gebouw zonder verdere aanduiding. Deze plaats komt overeen met het onder g) genoemde rechthuis i) er is een kaart uit 1732 van Cornelis Velsen: „van de limietscheiding tussen de Heerlijkheden Bloemendaal en Velsen", waarvan de gegevens ten oosten van de Delft zijn overgenomen van de kaarten van Rijnland. Op deze kaart staat de kapel eveneens vermeld en wel op de juiste plaats k) de volgende echte afbeeldingen zijn: een tekening in O.I. inkt en een identieke aquarel van H. Tavenier uit 1775, voorstellende het z.w.-aanzicht van het Rechthuis en omgeving (Gem. Archief Haarlem). De naam St. Pieters Capel is verdwenen. Wij zien nog slechts een huis met een topgevel, zonder zijhuis, dat naar de topgevel laat aanzien nog een deel van het vroegere zyhuis kan heb ben behouden (zie g). De tekening is afgebeeld in het reeds eerder genoemde boek „Zeven Heerlijkheden" 1) een tekening in O.I.-inkt van 1780, eveneens van H. Tavenier (Gem. Archief Haarlem) geeft de uitspanning De Bonte Koe weer, met daarachter, nog juist zichtbaar het Rechthuis. Zie voor de situering van de voormalige boerderij De Bonte Koe het detail uit de kaart van 1661 van Andries van der Walle, genoemd onder f) m) in het „Kabinet van Haarlemse gezichten" uitgave Canaletto 1968 komt voor een afbeelding van een ets uit 1773 van Corn, van Noorde (17311795) „t Regthuis te Schoten buiten Haarlem" uit de collectie van de heer Th. Hoog, Haarlem. Het afgebeelde gebouw, waarop een torentje, wijkt zo volkomen af van de afbeeldingen genoemd onder k) en 1) dat moet worden betwijfeld of het hier inderdaad om het rechthuis gaat. De afbeeldingen van Tavenier, waarop het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 117