114 publikatiebord met dokumenten duidelijk zichtbaar is, lijken mij meer betrouwbaar te zijn. Voorlopig stelt deze afbeelding van van Noorde ons alsnog voor een raadsel. n) een kaart uit 1817 inzake het verleggen van de Ver- gierdeweg onder Schoten (archief Hoogheemraadschap van Rijnland te Leiden). Hierop is het kerkhof nog aangegeven met een gebouw. o) de tekening van G. Kerkhoff van 1910: Het voormalig gemeentehuis te Schoten, weergegeven in de stijl waarin het thans nog aanwezig is. Zie de afbeelding in het boek Zeven Heerlijkheden". Waarschijnlijk is dit gebouwtje ca. 1800 1850 in de plaats gekomen van de vroeger afgebeelde gebouwen. Verdere schriftelijke aanwijzingen konden niet worden ge vonden. Van het archief van de voormalige gemeente Schoten kon zo goed als niets worden teruggevonden, zodat niet met zekerheid is vast te stellen wanneer het huidige gebouw precies is gesticht. Een tijd lang was in dit gebouw ook een schooltje gevestigd, waarvan de afgebroken griffels en stukken lei bij de opgra vingen werden teruggevonden. Bij de opgravingen zelf bleek aldra dat een deel van de westgevel van het huidige gebouw was geplaatst op een restant van de vroegere westgevel-fundering van de kapel. Uit de glad afgemetselde n.w.-hoek van deze fundering kon worden geconcludeerd dat de vroegere noordmuur van de kapel zich onder het huidige gebouw moest bevinden. Inderdaad werden flinke fragmenten daarvan aangetroffen onder de houten en betonnen vloeren van het gebouw. De bijgaande tekening geeft een overzicht van de aangetroffen resten en de gemaakte werkputten. Doordat wij buiten het gebouw er in slaagden een deel van de vroegere zuidmuur-fundering terug te vinden, konden de afmetingen van de kapel (9 X 14,5 m buitenwerks) worden vastgesteld. De funderingsbreedte was 9094 cm; het formaat van de gebruikte kloostermoppen: ca. 30 X 14J/15 X 7 cm. Voor zover dit kon worden nagegaan waren de kloostermoppen primair gebruikt. Onder de westfundering van de vroegere kapel bevonden zich oudere o.w.-georiën-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 118