JAARVERSLAG 1968 Het jaar 1968 heeft voor onze vereniging een gunstig ver loop gehad. Wij mogen dit met voldoening vaststellen. Het aantal leden is wederom gestegen. Stonden op 31 december 1967 totaal 882 leden geregistreerd, op Oudejaarsdag 1968 bedroeg dit aantal 931, een toeneming derhalve van 49 leden. Nog lang niet al die Haarlemmers van wie verwacht mag worden dat het wel en wee van onze stad hun ter harte gaat, zijn echter lid van onze vereniging. Wij vinden dit jammer. Dit geldt evenzeer voor firma's, bedrijven en in het bijzonder voor scholen. In elke schoolbibliotheek of leraarskamer be horen onze jaarboeken en enkele onzer verenigingsuitgaven aanwezig te zijn. De grondslag van de kennis van de plaatse lijke geschiedenis (heemkennis) dient op de scholen gelegd te worden. En de scholen in Haarlem en omstreken hebben het met onze stad en omgeving bijzonder getroffen. Haarlem en Zuid-Kennemerland zijn rijk aan historie en schoonheid. Het is noodzakelijk, dat ook jongeren zich inspanningen willen ge troosten tot behoud van historische/esthetische en/of stede- bouwkundige schoonheid. In dit jaar verscheen de ONT WERP MONUMENTENLIJST, waarop heel wat panden en percelen vermeld worden. Het gaat echter niet alleen om huizen of historische bouwwerken, die als „monument" op de lijst staan, het gaat evenzeer om het karakteristieke stads beeld, het unieke „doorkijkje", het bekoorlijke landschaps beeld waarin het monument eerst goed tot zijn recht komt. Sfeervolle stads- en dorpsgezichten dienen ook beschermd te zijn. Als de harmonie verstoord wordt gaat er iets waardevols verloren. De charme van de Grote Markt zou door een toren flat van beton danig inboeten, niettegenstaande bouwstijlen uit verschillende eeuwen op de Grote Markt te vinden zijn. Het is verheugend, dat dank zij de Monumentenlijst thans ook huizen en gebouwen uit de 19-de eeuw „beschermd" zijn; typische voorbeelden van 19-de-eeuwse architectuur heb ben een speciale bekoring. Wie zou een aantasting van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 11