21 - Amsterdam tot lector benoemd werd. Behalve echter als wetenschapsman, arts en beroepsgenoot was hij ook als mede mens en vriend een persoonlijkheid die aan de hoogste eisen voldeed. Met hart en ziel was hij Rotarian en zijn voorzitters jaar en vooral zijn tweede levensbericht zijn voor velen onver getelijk. Ook degene die hem slechts vluchtig ontmoette kwam onmiddellijk onder de indruk van zijn scherpzinnig heid, critisch oordeel en heldere wijze van formuleren. Voor hen die in nauwer verband met hem mochten samenwerken bleken toewijding, plichtsbetrachting, ijver en trouw, voor hem zeer kenmerkende eigenschappen te zijn, die echter door zijn innerlijke beschaving en bescheidenheid en niet te ver geten zeer groot gevoel voor humor, nooit hinderlijk werden of tot pedanterie voerden. Zijn terechte en vaak niet malse kritiek bracht hij meestal met een zo lichte toets dat het voor de betrokkene nooit direct pijnlij k was, hoogstens wat later als hij Henri's opmerking nog eens opnieuw tot zich liet doordringen en dan tot de ontdekking kwam hoe wezenlijk en terecht die critiek was geweest. Op een vrijwel onnavolgbare wijze heeft hij zich met zijn lot verzoend. Zeker twee jaar voor zijn dood wist hij dat hij lijdende was aan een ziekte waarvan geen genezing mogelijk was. Er wordt wel gezegd dat artsen de moeilijkst te behande len patiënten zijn. Dit gold zeker niet voor Henri. Ondanks vaak hevige pijnen en een steeds achteruitgaande lichame lijke conditie bleef hij dezelfde die hij altijd was geweest. Men kreeg zelfs de indruk dat hij milder en wijzer in zijn oordeel werd en dat zijn interesse in de gebeurtenissen en personen om hem heen nog toenamen. Het moge zijn lieve vrouw, voor wie de onafwendbaarheid van dit lijden vrijwel on dragelijk moet zijn geweest maar die hem even moedig als hij zelf was ter zijde heeft gestaan, en zijn nog jonge zoon een troost zijn te weten dat hij bij allen die met hem te maken hadden, om zijn vele en hoge kwaliteiten als een lichtend voorbeeld in hun herinnering zal blijven voortleven. Dr. J. van Mansvelt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 25