HENRICUS WILHELMUS MARIE VAN OS 23 mei 18938 juni 1968 „Hack" van Os was 75 toen hij stierf. Niet te geloven voor wie hem heeft gekend zonder uit toevallige bron zijn geboorte jaar te weten. Zo jongensachtig was deze bejaarde man. Dat kwam door de afwezigheid van pretenties en door zijn intelli gente zin voor betrekkelijkheid. Waar dankt Hack van Os zijn bekendheid in het Haar lemse aan? Niet aan het gewicht van enig maatschappelijk beroep, want in het bevolkingsregister heette hij zonder be roep te zijn. Weinigen echter hebben zoveel omhanden gehad als deze beroepsloze. Het verschil tussen de beroepsbeoefe naren en hem was, dat hij zijn arbeid onbetaald verrichtte. Zijn zwaarste werk van de laatste jaren bestond in het door hem gedragen aandeel in de nieuwbouw van het bejaarden huis Sint Jacob in Den Hout. Sinds vele jaren was hij immers regent van het Jacobsgodshuis, dat onder meer het voorma lige bejaardenhuis in de Hagestraat omvatte. Tot kort vóór zijn dood was hij ook secretaris van het Interparochieel Soci aal Charitatief Centrum, evenmin een sinecure. Maar de meeste tijd heeft hij in een vroeger verleden gedurende een reeks van jaren gegeven aan het stuk jeugdzorg dat in die dagen Sint Franciscus-liefdewerk heette. Daarnaast heeft hij functies vervuld in een menigte van verenigingen en insti tuten, waarvan hier alleen de Adelbertvereniging worde ver meld. Kenmerkend voor de persoon van Van Os was, dat het altijd dienstbare instellingen waren in de besturen waarvan hij dienstbare functies vervulde. Hij hanteerde liever in be scheidenheid de secretaris-pen dan in opzichtigheid de voor zittershamer. Die pen was overigens welversneden. De ver slagen die hij schreef muntten uit door oorspronkelijkheid en sierlijke vrijmoedigheid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 37