35 De bekoring eer of roem te behalen was hem vreemd, om de eenvoudige reden dat hij de betrekkelijkheid van dit ver guldsel genadeloos doorzag. Terwijl, enkele tientallen jaren geleden, mannen van zijn eruditie en burgerlijk aanzien hun vrije tijd doorbrachten in sociëteiten of andere exclusieve clubs, trok Van Os naar de verenigingslokaliteit van het Sint Franciscus-liefdewerk in de Zoetestraat om daar met de maat schappelijk minder bedeelden te sjoelbakken en te klaverjassen. Na een onderbroken universitaire studie in de rechten heeft Van Os. zich in een reeks van jaren verdiept in allerlei onder werpen waarbij de geschiedenis en vooral de kerkgeschiedenis zijn voorliefde hadden. Zijn kennis van de historie maakte hem tot een relativist; zijn zucht naar relativering deed hem zoeken naar historische wisselvalligheid. In een monografie over het Jacobsgodshuis schreef hij, zelf regent zijnde, over een bepaalde handelwijze van zijn voorgangers van vijftig jaar geleden: ,,Het regentencollege heeft, Godgeklaagd, uit verkoop gehouden en culturele objecten smakeloos ver sjacherd". Geen wonder dat de auteur van zulke constaterin gen een geestdriftig bewonderaar was van L. J. Rogier. Het huis aan de Oranjekade, door Hack van Os en zijn zuster bewoond, was voor velen een wijkplaats van vriend schap en rust temidden van de jachtigheid waarmee daar buiten het eigenbelang werd nagejaagd. Voor zijn vrienden was hij hartelijk, geestig en royaal. Zijn conversatie was stu dentikoos. Als goede Haarlemmer was hij gehecht aan zijn stad en haar jongste verleden. Daarnaast cultiveerde hij een op spot beluste belangstelling voor de kleinheden van quasi- grote medeburgers. Maar hij bleef daarin een beetje schuw, omdat hij bang was onbillijk te oordelen. De laatste maanden van zijn leven heeft hij stil, maar helder van geest en blijmoedig doorgebracht. Tot vlak voor zijn uiterst vredig ontslapen bleef hij meeleven met wat er gebeurde in de hem vertrouwde kring. Voor zich zelf vroeg hij ook toen geen aandacht. Daarin culmineerde ten laatste zijn eigenlijke grootheid: alles te zijn voor anderen, een leven lang. H. van Run

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 39