41 zeer eervol gold deed in 1935 de Groot van Embden zijn entree in de Haarlemse gemeenschap, waarin hij spoedig een vooraanstaande rol ging spelen. Van tal van besturen was hij lid of zelfs voorzitter. Zo was hij voorzitter van de Schuur man Schimmel-van Outeren Stichting, penningmeester van de Haarlemse Afdeling van het Roode Kruis (1943'49) en daarna kring-commissaris (1949'53), voorzitter van de Haarlemse Rotaryclub, Gouverneur, bestuurslid en Vice- Voorzitter van Rotary International. Zijn grote belangstelling ging uit naar het werk van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarvan het Secretariaat in Haarlem gevestigd is en waar men hem geregeld kon aantref fen. Van 1950'52 was hij adviserend lid van het hoofd bestuur van de Maatschappij, van 1952'56 lid van het hoofdbestuur en van 1957 tot 1961 algemeen voorzitter. Daar naast vervulde hij verschillende bestuursfuncties en commis sariaten van verenigingen en vennootschappen buiten Haar lem, zoals van de Jaarbeurs, het Instituut voor de Tropen, enz. enz. De Groot van Embden was een zeldzaam goed mens, uitermate karaktervast, moedig (voor zijn verdiensten in de Mei-dagen van 1940 als Res. Kapitein van het Garderegi ment Jagers spelde H.M. Koningin Wilhelmina hem de „Bronzen Leeuw" op) en een brilliant redenaar. Hij was wars van elke vorm van intrigue, compromissen waren hem vreemd, zijn pad recht door zee. Het Recht en de Recht vaardigheid stonden in zijn blazoen geschreven; onwrikbaar was voor hem het eens gegeven woord. Het kan niet anders, of juist door deze nobele karakter-eigenschappen heeft hij naast grote waardering en respect ook teleurstellingen moeten ondervinden van zijn medemensen en van de maatschappij. Hoezeer is het hem aan het hart gegaan, dat de sedert 1890 goed functionnerende en door hem uitstekend geleide Haar- lemsche Hypotheekbank in deze moderne tijd van „fusies" haar zelfstandigheid moest prijsgeven. Ook hierin heeft zijn strijdbaarheid voor de belangen van hen, die hun vertrouwen hadden gesteld in deze solide Bank, geleid tot dit voor hem

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 45