82 stukken land, liggende aan de Spaarndamse dijk, welk land benut zou worden om aarde van te halen19. Voorts werden voor het dichten van het gat turf, zand en stroo gebruikt. In de rekening vond ik tevens een post voor matten22, wat voor matten hier zijn bedoeld blijkt niet; wellicht zijn het matten van riet of rijshout geweest zoals die ook nu nog wel bij water staatswerken worden gebruikt. Voor het opsporen van het materiaal droeg een zekere Jacob de Sweet drie maanden lang zorg, waarvoor hij een som van 945 ontving. Matthijs Sammelse droeg zorg voor het werven van de heiers met hun werktuigen; hij ontving 750Het vervoeren van de materi alen kostte eveneens veel geld en moeite. Er werd o.a. gebruik gemaakt van wagens, van paarden (ook om schuiten te trek ken) en last but not least van schepen. Aan de schippers die zand en aarde vervoerden naar de dijk werd een bedrag van 1443£ 4s en later nog eens van 11.470£ 11 s betaald21. Door het Hoogheemraadschap werden diverse schepen aangekocht smalschepen en potschepen, welke mogelijk hebben gediend als zinker. Het werken met caissons is dus niet bepaald iets uit onze twintigste eeuw, men paste dit systeem reeds in deze tijd toe. Het is namelijk wèl met zekerheid bekend dat een zekere Symon Gerritse Bouckenburgh enkele schepen leverde voor de somma van 1038^ welke als zinkers in het gat in de dijk werden gebruikt22. Later werd nog door Claes Croon een oudsmalschipgeleverdvoordeprijsvan230£(„.aen'tgadtin den Sparendamschen dijck gebruyckt")23. Dat de schepen inderdaad als zinkers of caissons dienst deden blijkt boven dien nog eens duidelijk uit de aantekening in Rijnlands reke ning24, waarin staat dat kapitein Michiel Muyden van de „Wael" uit Amsterdam 315£ ontving voor het aankopen van verscheidene grote schepen om voor de kistdam te laten zinken. Behalve voor het aankopen droeg hij er tevens zorg voor dat de schepen van de diverse plaatsen o.a. van Hoorn, naar de doorbraakplaats werden gezeild, dat het want er af werd genomen en voor het openbaar verkopen hiervan ten behoeve van Rijnland. De schippers, belast met het aanvoeren van het materiaal, gereedschappen en werklieden, liepen af en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 86