83 toe schade op aan hun schip door het slechte weer zoals bv. Dirck Corse die 228£ van Rijnland kreeg omdat zijn vlot schuit in de gront ende geheel gedevaliseert is ge- raeckt"25. Cornelis Cornelisse, schipper uit Sardam (Zaan dam) kreeg 18£ van Rijnland als vergoeding voor het breken van de mast van zijn schip, toen hij tijdens slecht weer aarde vervoerde. Dat de werklieden dorstig werden met al het water om zich heen valt te begrijpen. Hoé groot die dorst was blijkt wel over duidelijk uit de volgende cijfers: door de heiers werd aan brandewijn voor 325en 5s geconsumeerd26; aan bier voor al het werkvolk werd 873 en 12 s uitgegeven27 en tenslotte was er nog een rekeningetje van de brouwers van het „Scheep- gien tot Haerlem" voor geleverde bieren ten bedrage van 3.577;£28. Gezien deze indrukwekkende hoeveelheid aan spiritualiën is het geenszins verwonderlijk dat de Spaarn- dammerdijk juist ter hoogte van paal 18 een bijzonder kron kelende loop heeft. Het zal een ieder inmiddels wel duidelijk zijn geworden dat de herstelwerkzaamheden een uitgebreide administratie verg de, die blijkbaar niet alleen in het gemeenlandshuis te Leiden of in het huis Zwanenburg te Halfweg kon worden afgedaan. Er moest zelfs tijdelijk enig extra administratief personeel worden aangetrokken. Aan een zekere Louris Janse werd 36£ betaald, zijnde de huur voor het gebruik van zijn huis als kantoorruimte29. De gaarders en de ambachtsbewaarders der Rijnlandse ambachten, belast met het innen der extra omslag, werden de 40e en 20e penning betaald. Aan Johan Schout was de boekhouding opgedragen van het lossen der schuiten en het aftekenen der schippersbriefjes. Voor het schrijven van de bijzondere rekening (in viervoud) werd 12 s per bladzijde betaald, in het totaal 210£. Aan reiskosten vergoedingen van het college van Dijkgraaf en Hoogheem raden, enkele hoofdingelanden alsmede enkele hogere amb tenaren van Rijnland werd ook een enorm bedrag uitgegeven, waarbij veelal de teerkosten nog niet eens waren inbegrepen. Wanneer de werkzaamheden werden beëindigd valt niet

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 87