87 Den Heere van Maesdam etc., Dijckgraeff van het Hoog- heemraetschap van Rijnlant, verhaelt omstandelijck aen de Heeren Hooftingelanden van 't zelve Heemraetschap de groote rampen ende calamiteyten die tusschen den vierden ende vijffden deser loopende maent mits het doorbreecken ende weghsacken van den Sparendamschen dijck bij de achtiende pael ter lenghte van ontrent seven ende dertigh roeden ende ter diepte van dertigh, tweendertigh ende drieen- dertigh voeten de landen van Rijnlandt waren overgecomen ende den pertinenten toestant daerin door de goede ende vi gilante voorsorge van de Heeren Dijckgraeff ende Heemraden de voorschreven ongemacken tegenwoordigh waren gebracht. Ende voornamentlijck dat tot redres van 't voorschreve miserabel ongeval albereyts veele menschen geëmployeert, considerabele materialen ingekocht ende excessyere oncosten gedaen waeren ende nogh voor toecomende gedaen stonden te werden. Edogh, alsoo dese ongelucken niet hadde konnen werden voorsien ende de gelegentheyt van Rijnlandt soo- danigh niet was geconstitueerdt dat dese excessive oncosten buyten een notable negotiatie van penningen en buyten extra ordinaire omslagen soude kunnen werden gevonden, dat daeromme wel noodigh soude sijn omme ten alderspoedigh- sten een somme van hondertduysent guldens op redelij eken intrest te negotiëren ende dat tot goetmaeckinge van t voor schreve capitael ende de te verloopene intresten een omslagh van dertigh stuyvers per mergen soude mogen werden ge- consenteert. Waerop gedelibereert ende in achtinge genomen sijnde de indispensable nootsaeckelijkckheyt daer in de voor schreve saecke is geconstitueert; is goet gevonden ende ver- staen dat de voorschreve negotiatie en omslagh respectieve- lijck sullen werden bij de hant genomen. Ende dat aengaende deselve negotiatie de intresten tot soo laegen penningh sullen werden uytgeloot als de capitaelen te becomen sullen sijn, dat den omslagh sal werden ingevordert in twee termijnen, te weten de eene helft voor den eersten february ende de wederhelft voor den eersten mey sestienhondert ses ende tzeventigh. De voorschreve omslagh bij de eygenaers voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 91