HAARLEMS MONUMENTEN ZORG IN 1967 EN 1968 In dit overzicht van gereedgekomen restauraties wordt niet het beste voor 't laatst bewaard. Al in de eerste regels plaatsen wij met trots ons pronkstuk: de toren van de Grote- of St. Bavokerk. De restauratie van dit unieke monument was reeds aangekondigd in het jaarboek 1963. De verslaggeving kan nu worden afgesloten met de notitie dat eind 1968 het uitwendige klaar kwam en de periodieke bespeling van het carillon op 16 december van dat jaar werd hervat. Gedurende bijna vijf jaren onderging onze grijsaard een totale ontkleding en vele chirurgische ingrepen. Hij werd daarbij op discrete wijze aan het oog onttrokken door een met plastic en schotten omgeven uitwas van steigerwerken. Zijn nieuwe loden pak vergde een intensief klopwerk, om het schone lijnenspel scherp tot uitdrukking te laten komen. Tal rijke rollen lood, bij elkaar wel ongeveer 100 ton wegende, gingen hun weg van de giettafel naar het torenlichaam. De houten ondergrond van het loden omhulsel, die de toren zijn eigenlijke vorm geeft, kwam bij het afnemen van de versleten huid nogal deplorabel te voorschijn; er moest circa 800 m3 oud eikehout worden aangevoerd om alle gebreken te kunnen herstellen. De buitenkant van de toren is daarbij zo goed als geheel vernieuwd. Inwendig kon in hoofdzaak met plaatselijke versterkingen van de constructie worden volstaan. Hoewel de genoemde hoeveelheden misschien imponeren, is het vooral de verschijningsvorm van de toren die telkens weer indruk maakt en bewondering oproept. Toch dromden de mensen niet tezamen toen eindelijk de laatste delen van de steiger waren verwijderd en het feestelijk met goud aangestip te nieuwe gewaad van onder tot boven zichtbaar werd. Op de Oude Groenmarkt kwamen de vlaggen eerst naar buiten nadat van de bouwketen geen plank meer te zien was. Voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 94