92 toekomst. Na deze wel zeer grondige restauratie zit hij weer goed in het zadel en heeft de tijd voorlopig geen vat meer op hem. Misschien moet het daaraan worden toegeschreven, dat zijn aanwijzingen op dit punt tamelijk onduidelijk zijn. Men dient weinig haast te hebben om de stand van de wijzers te kunnen vaststellen. Wie dit opvat als een aansporing, de schoonheid van kerk en toren rustig in zich op te nemen, zal het gesignaleerde euvel glimlachend rangschikken onder de vele onduidelijkheden in het leven die dikwijls een ergernis zijn, maar soms ook een verrassende strekking kunnen hebben. Behalve de toren van de Grote Kerk, kwamen op aanzien lijk lager niveau nog 14 andere gehele of gedeeltelijke restau raties van beschermde monumenten in deze twee jaren ge reed. Het zijn allereerst die waarvan de uitvoering reeds in het verslag over 1966 is vermeld. Deze betreffen de Sterren wacht van Teylers Stichting, het voor- en achterhuis van Kleine Houtstraat 124, de woning IJdijk 35 te Spaarndam en de percelen Omvalspoort 1, 3 en 5, bestaande uit bedrijfs ruimten op de beganegrond en woningen op de verdieping. In 1967 en 1968 werden onderhanden genomen en voltooid: de molen De Eenhoorn, de roepstoel van het stadhuis, de panden Gedempte Oudegracht 83, Kleine Houtstraat 114, Botermarkt 27, Bakenessergracht 107, Klein Heiligland 53 en Frankestraat 35/37. In deze opsomming neemt onze paltrokmolen een bijzon dere plaats in. Zijn bekende silhouet aan het Zuider Buiten- spaarne kreeg korte tijd een geamputeerd aanzien toen de wieken ter vernieuwing waren verwijderd en ook de vergane beplanking van kap en rok ter vervanging moest worden weg genomen. De restauratie werd uitgevoerd door de molen bouwer Poland, in opdracht van de vereniging De Holland- sche Molen. Nu wordt elke maand gedurende één dag het merkwaardige houten mechanisme in bedrijf gesteld en de monstreren de zaagbladen onder indrukwekkend geraas hun op- en neergaande beweging. De aanpak van de restauratie van het stadhuis laat al jaren lang op zich wachten. Voor het aan de voorgevel van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 96