95 de gelegenheid aangegrepen, de roepstoel het schilddakje te hergeven zoals dit tot ongeveer 1740 het balcon bekroonde. Bij het uit omstreeks 1650 daterende pand Gedempte Oude gracht 83 bleef de restauratie beperkt tot een gedeelte van het inwendige. De uitvoering van een ingrijpend moderni seringsplan kon worden tegengegaan. De firma Olivietti bleek begrip te hebben voor de waarde van het zeldzame behang- werk en de rijke ornamentering van de plafonds in de kamers op de beganegrond, al zijn deze onderdelen van negentiende eeuwse oorsprong. De restauratie bewaart de herinnering aan de sfeer van een deftige behuizing, toen het voor vermogende burgers nog aantrekkelijk was om aan de Oude Gracht te wonen. Beide vertrekken fungeren nu als toonkamers voor kantoormachines. Het zou erger gekund hebben; wij mogen blij zijn dat dit merkwaardige interieur is gered en dat de verbouwing niet verder ging dan de verdieping, waar weinig aan te verliezen was. De toppen van onze gevels hebben dikwijls niet meer dan een schijn van hechtheid. Soms is deze zo twijfelachtig dat de dienst Bouw- en Woningtoezicht de eigenaar aanschrijft om direct maatregelen te treffen. Dit geval deed zich voor bij de zeventiende eeuwse panden Kleine Houtstraat 114 en Boter markt 27. Vroeger leidden deze omstandigheden meestal tot ernstige verminkingen. Van een zorgvuldige herstelling werd het nut niet ingezien en men volstond dan met een vervanging door een karakterloos stuk metselwerk. Deze handelwijze krijgt nu weinig kans meer. Monumentenzorg is een zodanig bekend begrip geworden, dat de deskundigen op dit gebied thans als regel tijdig worden ingeschakeld. Zo konden ook de bovengevels van beide genoemde pandjes keurig volgens de regels van de kunst in orde worden gebracht en is hun voort bestaan weer voor lange tijd verzekerd. Het pand Bakenessergracht 107 was sedert de vorige eeuw met nare T-ramen ontsierd. Door ontruiming verwisselde het van eigenaar en deed de mogelijkheid zich voor, het aanzien van de gevel te verbeteren. De ingang werd voorzien van een in het magazijn van de afdeling monumentenzorg voorhanden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 99