103 heb nooit precies begrepen, watje met dat water aan moest. Sommigen gebruikten het om de toppen van hun vingers te verschonen, anderen dronken het om de smaak van de koffie kwijt te raken. Dat klinkt onvriendelijk, maar het was alleen maar de bedoeling om fris aan de borrel te beginnen. Op die banken is menig Haarlems huwelijk begonnen. Met schroom aanvankelijk, later wat intiemer, vertederender en vrijer. Niemand stoorde zich daaraan. Wie zich als toe schouwer gegeneerd voelde, ging aan de leestafel zitten. De obers knipoogden tegen elkaar en zagen een huwelijksdiner in het verschiet met misschien wel een receptie. Als de jongelui zich later bij de gérant vervoegden om dé datum te bespreken, deed hij of hij van de prins geen kwaad wist. Maar voor hem waren 2,ij twee bekende onbekenden, die op zijn bank een nieuwe toekomst hadden ontdekt. Deze tafereeltjes alleen al doen je het verlies van Brinkmann heel zwaar voelen. Je vraagt je af, of Haarlem nog wel toekomst heeft. Waar moet die oude heer blijven, die iedere middag zo voldaan een heel tafeltje in beslag nam, met voor zich een borreltje, terwijl hij onbekommerd iedere nieuwe gast die binnenkwam van top tot teen opnam. In die gelukzalige een zaamheid kon hij zo eerlijk naar dat meisje met die lange blonde haren kijken, die direct met iedereen aansluiting had maar nooit met hem. Het deerde hem niet. En zullen die vier vergrijsde dames, typisch middenstandsvrouwen, niet op drift raken, nu ze niet meer twee keer in de week elkaar in het een zame café kunnen treffen: altijd weer dat kopje thee met het gebakje van de dag. Ik heb ze ten afscheid een hand gegeven. Zullen we elkaar ooit weer treffen? En waar? Brinkmann was het café van de maandagse bollenboeren, opgetuigd met zichtbare welvaart. Slimme jongens die zich zo meesterlijk van de domme konden houden. In het midden van die grote zijwand een mooie getrijpte bank, gevuld met burgerlijkheid. Meestal op donderdag tussen de middag ge reserveerd voor de heren advocaten: dikwijls jonge mensen, die in alle openhartigheid hun intelligentie zaten uit te wis selen. Soms met schuine ogen kijkend naar de pauzerende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 105