104 verkoopstertjes, die in de hoek hun giechelende ervaringen overhevelden. Viel er plotseling een stilte, dan klonk van veraf het klikken van de ballen op het groene laken. Daar achterin was de tem pel van Brinkmann, het heiligdom van de biljarters. Ras echte amateurs, mannen die op verhaal wilden komen tussen de spanningen van de dag. De biljartzaal is altijd een domein geweest, dat je op je tenen binnenliep. Echt praten was er niet bij. Je fluisterde. Want altijd stond er wel een man inde diepste concentratie gebogen, de keu behoedzaam richtend alsof hij zijn wereldtitel kader zoveel te verdedigen had. Herinneringen Dat is allemaal voorbij. Ik heb nog even gepraat met de man achter die eenzame borrel. Misschien was het de eerste keer sinds jaren, dat iemand hem in het café aansprak. Ik heb hem gevraagd, waarom hij hier altijd gekomen was. Hij was spraakzamer dan ik vermoedde. Kijk, zei hij, ik ben nu 72 jaar. Ik heb zoveel herinneringen hier liggen. Jarenlang heb ik gekegeld, tot de banen geliquideerd werden. Ik ben hier blijven komen, ofschoon het al jaren niet meer is wat het geweest is. Vóór de oorlog, dat was een tijd. Je moest op zater dagavond heel vroeg bij Brinkmann binnen zijn, anders was er geen stoel meer vrij. Grote orkesten speelden hier. En denk eens aan Boyd Bachmann en Johny Christel. We hadden plezier bij de uitbundige zigeunermuzjek. Dat waren tijden, s Zondags na de hoogmis een kop koffie bij Brinkmann. Nee, de klad is er in gekomen. Ik heb het tegen Joop Brinkmann destijds al gezegd: die tijden komen nooit meer terug. En dan knikte hij alleen maar. Cafe-restaurant Brinkmann is ter ziele. De Haarlemmer heeft afscheid moeten nemen van het terras, zijn terras. En dat is misschien nog het ergste. Laten we één keer chauvinis tisch zijn: in heel Europa was niet zo'n terras te vinden. Waar kon je zo rustig en godszalig zitten als voor de deur bij Brink mann? Badend in de zon, een paar uur lang voor een paar kwartjes consumptie? Mensen kijken vanaf het terras was een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 106