106 Brinkmann heeft twee perioden gekend die van voor en na de laatste oorlog. Alleen de hele oude Haarlemmers kun nen nog terugblikken op de tijd, dat het etablissement aan de Grote Markt vooral een toevluchtsoord voor mannen was. Vrouwen zag je er aanvankelijk bijna niet. Voor hen was de vroegere lunchroom van Franke en vogue. Men weet zich nog te herinneren, dat Brinkmann een ondergrondse kegelbaan had, dat er wel altijd veel herrie maar geen muziek was en dat de keuken weliswaar niet zo fijn was, maar datje er toch goed en tegen een redelijke prijs kon eten. In die tijd zelfs al ouderwets was Brinkmann toch de zaak, waar men kwam. Op zaterdagavond was vast pan doer, kwam de upper ten van Haarlem er maar verder was het voor de meeste burgers „gewoon de plaats, waar je met je vrienden kwam en je kost kreeg". In die tijd was de trek naar buiten er nog nauwelijks in Aerdenhout stond een handjevol huizen en was de oude binnenstad voornamelijk nog een wooncentrum. De Grote Houtstraat bijvoorbeeld bestond voor meer dan de helft nog uit huizen. Intellectueel Het Haarlem-van-na-de-oorlog was een gezellige, actieve stad met een typisch eigen levensstijl, die de binnenkomende vreemdeling biologeerde. In dat Haarlem van 1946 was het uitgaansleven niet uitbundig, maar wel zeer actief en eigen aardig gekruid met een tikkeltje intellectualiteit. Tal van karakteristieke figuren bewogen zich in Haarlemse kringen, maar die kringen hadden bijna alle bij tijd en wijle een rust punt bij Brinkmann. Daar werden avonden belegd, feesten georganiseerd, zalen gehuurd, sprekers aangehoord, afde lingen gesticht, acties beraamd en vriendschappen gesloten. Brinkmann was in die vroege na-oorlogse jaren met enkele andere etablissementen, een vast trefpunt voor allen die iets te zeggen, te vragen of te beluisteren hadden. Er is misschien in Nederland geen tweede horeca-bedrijf aan te wijzen dat zoveel vaste klanten had en zoveel tradities

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 108