113 Velsen Tunnelput, ruim 16 m-N.A.P: 6100 j.v. Chr. en Sassenheim, ca 12 m-N.A.P: ca6000 j.v. Chr. (Jelgersma 1961). Tengevolge van een blijvende snelle zeespiegelrijzing werd na het overstromen van het Basisveen een groot deel van West- Nederland voor lange tijd door de zee in beslag genomen. Dikke lagen zanden en kleien werden gevormd, die worden aangeduid als Afzettingen van Calais (vroeger voor een deel Oude Zeeklei genoemd). De verbreiding ervan is op fig. 1 weergegeven. De bodem van de Haarlemmermeerpolder bestaat voor een groot deel uit deze sedimenten. Ongeveer 3000 j.v. Chr. nam de mate van zeespiegelrijzing af, waardoor zich onder invloed van de zee en de uitstromende rivieren langgerekte zandbanken ongeveer evenwijdig aan de hedendaagse kust vormden. Deze strandwallen, voor Haarlem van belang daar een groot deel van de stad op een dergelijke strandwal ligt, werden naderhand in reeksen met tussenge- legen depressies (strandvlakten) naar het westen uitgebouwd. Ze hebben in aanleg de ligging van onze kust bepaald. De kern bestaat uit zeezand, waarop zich spoedig duinen vorm den, waardoor een zodanige hoogte werd bereikt dat ondanks een voortgaande zeespiegelrijzing van enkele meters, het achterland blijvend tegen de invloeden van de zee werd be schermd. Deze Oude Duinvorming vond langs het gehele westelijk gelegen kustgebied tot aan het begin der jaartelling plaats. Daarna was ze nog slechts lokaal van betekenis. De strandwallen sloten, aanvankelijk nog gebrekkig, later steeds vollediger, een achterland af, waar de zee slechts via de uitmondingen van de grote rivieren (Maas, Rijn) nog toegang had. In dit achterland, evenals in sommige strandvlakten, werden afhankelijk van de nabijheid van de riviermondingen (estuaria) nog zanden en kleien afgezet. Door de verzoeting van het milieu kon nadien in de strandvlakten, maar vooral in de ten oosten van de strandwallen gelegen gebieden, veen- groei optreden, aanvankelijk bestaande uit rietveen, later vooral in de grote kernen gelegen tussen de estuaria van de grote rivieren, ook hoogveen (heide en veenmos). Deze veen- groei (Hollandveen) die over grote delen van West-Nederland

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 115