116 grondwaterstand optraden. Dit resulteerde in natte perioden, waarin meer veengroei optrad en meer droge perioden, waar in de vorming van duinen de overhand kreeg. Deze veran deringen vonden over een groot gebied van West-Nederland gelijktijdig plaats. De invloed ervan vinden we ook in Haar lem terug. In de meer natte perioden kon de veengroei vanuit de veengebieden tot op een hoger punt tegen de duinrug plaatsvinden en eveneens in depressies die zich op de strand- wal bevonden. Deze werden in een volgende periode weer overstoven. Vooral aan de oostzijde van de strandwal, d.w.z. in grote lijnen het gebied ten oosten van de Jansstraat, Jans- weg, Schoterweg en Rijksstraatweg komen vaak veenlagen in het duinzand voor. De stuivingen zullen over het algemeen een nivellerende invloed op het bestaande relief hebben gehad, waaruit we mogen concluderen, dat het oorspronkelijke duin landschap hoger en meer geaccidenteerd was dan het nu is. Tevens wijzen de gegevens erop, dat aan de oostzijde een aanzienlijk bredere zone met afwisseling van duinzand en veenlagen voorkomt dan aan de westzijde. Dit is waarschijn lijk door overheersende westelijke winden te verklaren. Over de ouderdom van de Haarlemse strandwal is nog onvoldoende bekend. Dit is voor een deel het gevolg van het feit, dat zand waaruit immers de strandwal overwegend bestaat niet toegankelijk is voor de belangrijkste methoden tot ouderdomsbepaling, n.l. het C14-onderzoek en het pollen- analytisch onderzoek. Wel kan eerstgenoemde methode op schelpen worden toegepast. Dit is echter alleen verantwoord als met zekerheid kan worden vastgesteld, dat deze ten tijde van de afzetting leefden. Dit is maar zelden het geval. In de omgeving werd een aantal van deze dateringen verkregen, n.l. twee te Heemstede station: ca 2100 en 2200 j. v. Chr. en een te Velsen aan het Noordzeekanaal: ca 1900 j. v. Chr. De eerste twee zijn afkomstig uit de strandvlakte ten westen van Haarlem, de laatstgenoemde van een nog westelijker gelegen strandwal. De dateringen betekenen voor de strand wal van Haarlem slechts dat de laatste ouder is. Dit geldt eveneens voor de oudste datering van veen uit de strandvlakte

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 118