118 afwatering werden gesteld, bleek de drainage onvoldoende. Verder heeft waarschijnlijk het water afkomstig uit de Jonge Duinen, die vanaf ca 1200 j. na Chr. werden gevormd, mede wateroverlast veroorzaakt. Ter bestrijding hiervan werd de Haarlemse duinrug op verschillende plaatsen doorgraven en vond de afwatering via de aldus gevormde beken naar het Spaarne plaats. Op een van deze beken, de Haarlemse Beek die vanaf de Raaks via het centrum van de stad naar het Spaarne liep, wordt verder in het artikel nog teruggekomen. 3. Het gebied ten oosten van de strandwal Ook in dit gebied vond vorming van een dik veenpakket plaats. Het komt voor een groot deel tot aan het oppervlak voor. In het noorden oefende het IJ nog periodiek invloed uit. Het gebied is weinig onderzocht. Het is niet bekend in hoe verre de ontwikkeling hier afwijkt van het gebied ten oosten van de strandwal Heemstede-Spaarnwoude. Dit hangt voor een deel samen met de betekenis en invloed die aan de laatst genoemde, zwak ontwikkelde strandwal kan worden toege kend. Het Spaarne en de Liede verzorgden hier de afwatering van de Haarlemse duinrug en het hoogveen dat eertijds in het gebied van de Haarlemmermeerpolder aanwezig was. 4. Het IJ-gebied Het IJ is van invloed geweest op de geologische ontwikke ling van een groot aangrenzend gebied. Het is van oorsprong een arm van de Rijn (gedacht kan worden aan de Utrechtse Vecht), door de uitmonding waarvan zeewater lange tijd het achterland kon binnendringen. In eerste aanleg is de configuratie van de strandwal van Haarlem en die van Heemstede-Spaarnwoude onder invloed van het IJ ontstaan. In die tijd mondde het direct ten noorden van de Haarlemse strandwal in zee uit. Na het ontstaan van de meer westelijk gelegen strand wallen had het zijn uitmon ding bij Castricum, nog later bij Bergen/Egmond. Van hieruit vond een aantal eeuwen voor het begin der jaartelling nog belangrijke zeeinvloed landinwaarts plaats. Omstreeks het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 120