136 meer dienst deed en voorzover dit nog niet eerder was ge beurd, met zand werd aangevuld. Een pollenanalytisch onderzoek van het onderste deel van het profiel (zie fig. 10) bevestigt de bovengenoemde datering. De aanwezigheid van de haagbeuk onder het boom pollen wijst reeds op een datering na het begin der jaartelling. De hoge waarden van stuifmeel van granen geven echter aan, RIJKS GEOLOGISCHE D I E N ST - H A A R L E M 0 50 20 10 10 10 20 10 20 10 10 80 Fig. 10. Haarlem Oude Groenmarkt. Pollendiagram van het onderste deel der Beekopvulling. Legenda kolom links zie fig. 9; diepten in cm beneden straat oppervlak. Bij het pollenanalytisch onderzoek wordt de samenstelling van het fossiele stuifmeel in een te onderzoeken laag op verschillende diepten bepaald. De ver kregen tellingen (pollenspectra) worden in volgorde van diepteligging grafisch in een pollendiagram weergegeven. De curven geven de samenstelling van de vegetatie weer en de veranderingen die hierin eventueel tijdens de vorming van de te onderzoeken laag plaatsvonden. In het Holoceen worden de veranderingen in de samenstelling van het bos voor dateringen gebruikt. Dit is mogelijk, daar gebleken is dat deze veranderingen op verschillende plaatsen binnen een groot gebied identiek zijn en gelijktijdig plaats vinden. Bij de afgedrukte pollendia grammen (fig. 10 en 12) zijn alle curven van de bomen weergegeven (grove arcering), van de kruiden en struiken (fijne arcering) slechts een selectie. De samenstelling van het onderzochte materiaal is uiterst links aangegeven. Naast een datering geeft het pollenanalytisch onderzoek tevens indicaties voor het milieu. Mi

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 138