137 dat de uitbreiding van de landbouw in de Middeleeuwen reeds had plaatsgevonden en dat in de omgeving veel akkerland aanwezig was. De toename van het stuifmeel van granen werd in die tijd niet alleen veroorzaakt door het uitbreiden van het areaal aan landbouwgronden, maar tevens door het in cultuur nemen van rogge (Secale), een grote stuifmeelproducent. Een eerste toename van granen met de aanwezigheid van rogge kon op het hoogoventerrein in Velsen worden gedateerd op ca 700 j. na Chr. Voor de onderzochte beekvulling zal echter een nog jongere datering moeten worden aangenomen. Hierop wijzen de extreem hoge waarden van de granen, maar tevens de aanwezigheid van de korenbloem hoger in het diagram. Het verschijnen van de korenbloem houdt verband met het in cultuur nemen van winterrogge; dit tijdstip werd in Denemarken gedateerd op ca 1300 j. na Chr. en ook de in ons land verkregen gegevens wijzen op deze ouder dom. Over de verbreiding van de beekafzettingen werden slechts enkele losse gegevens verkregen. Waarschijnlijk komt deze onder een groot deel van de huidige Oude Groenmarkt en Spekstraat voor, afgezien wellicht van een aantal meters uit de bebouwing aan de Zuidzijde. Daarentegen is mogelijk nog een deel van de bebouwing aan de Noordzijde (Grote Kerk en de Vleeshal met naastliggende panden) op deze afzetting gelegen. De ongelijke diepteligging van de beekvulling, die uit het profiel van fig. 9 blijkt, wordt waarschijnlijk veroorzaakt door het feit, dat de rioolsleuf niet door het diepste deel van de Beek liep. De punten waar het Oude Duinzand hoog in het profiel voorkomt, zoals bij de Warmoesstraat, wijzen op een relatief korte afstand van de oude Beekoever, die waarschijn lijk wel wat onregelmatig liep. Waarschijnlijk heeft het cen trum van de Beek op de plaats van de 16e eeuwse overkluizing gelegen, d.i. ten N van de beschreven rioolsleuf. Nog enige restanten van deze waarschijnlijk eerste beekoverkluizing werden bij de laatste rioleringswerkzaamheden gesloopt. Foto 8 geeft het deel langs de N-zijde van de Spekstraat weer,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 139