143 der verder onderzoek kan de vraag of het Spaarne terplaatse reeds voor de Middeleeuwen aanwezig was niet worden be antwoord. Van belang is de verbreiding van de middeleeuwse or- ganogene lagen. Naast het traject tussen de Bakenessergracht en de Melkbrug, komen deze waarschijnlijk eveneens tussen de Melkbrug en de Gedempte Oude Gracht voor. Hier wer den vergelijkbare organogene lagen gezien, doch deze werden niet voldoende bestudeerddateringen en aardewerkvondsten ontbreken. Naast enkele waarnemingen tussen de bebouwing langs het Spaarne en die aan de Lange Veerstraat geeft ook de afnemende hoogte van het oppervlak in de richting van het Spaarne aanwijzing dat de laag in het hele gebied tussen het Spaarne en de Lange Veerstraat aanwezig is. Dit geldt misschien ook voor het gebied tussen het Spaarne en de Kleine Houtstraat tot aan de Gedempte Oude Gracht. Het is moge lijk, dat de twee genoemde straten oorspronkelijk langs de oever van het Spaarne werden aangelegd. Niet bekend is, of deze oeververplaatsing over langere tijd heeft plaatsgevonden door een reeds bestaande vlakke oever met een moerasvege tatie successievelijk met afval op te hogen dan wel, dat deze uitleg in korte tijd door een sterk ingrijpen van de mens zijn beslag kreeg. De aard van het ophogingsmateriaal wijst eerder op eerstgenoemde omstandigheid. Deze oeververplaatsingen hebben waarschijnlijk veel plaatsgevonden. Zowel het Noor der als het Zuider Buitenspaarne zijn aanzienlijk breder dan het meanderende deel van de rivier in het centrum van de stad. Dit kan voor een deel door toedoen van de mens zijn veroorzaakt. Aan de overzijde van het Spaarne kon slechts één waarneming in verband hiermee worden gedaan en wel bij het aanbrengen van een olietank in de tuin achter perceel Spaarne 15. Ook hier komt tot op aanzienlijke diepte de ge noemde organogene afzetting voor. Hieruit werd 13e en 14e eeuws aardewerk verzameld. De basis van de afzetting werd helaas niet bereikt. Voor de verbreiding van deze middeleeuwse organogene vorming- en voorbij de Bakenessergracht zijn de waarnemin-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 145