145 schijnlijk eveneens uit de veertiende eeuw. De Lagen 2, 3 en 4 waren op vele plaatsen langs het Donkere Spaarne tot aan de Koudehorn te herkennen. Boven in de organogene laag 5 wijzen slechts enkele stukjes turf op een anthropogene in vloed. Verder kan dit een natuurlijk ontwikkeld veen zijn zoals op de tekening is weergegeven. Het onderliggende zand (6) is in dit geval waarschijnlijk duinzand. Een totale ver andering treedt in het profiel op, waar tussen de lagen 4 en 5 en tendele binnen de laatste laag een zandinschakeling voorkomt. In dit zand zijn dunne organogene laagjes aan wezig die een helling in de richting van het Spaarne vertonen en waarin op enkele plaatsen schelpen van zoetwatermossels werden aangetroffen. De laag komt langs het gehele Donkere Spaarne voor en ook, hoewel de waarnemingen daar schaars zijn, langs de Koudehorn. Een datering van deze zandige af zetting was tot nu toe niet mogelijk. Archeologica werden er niet in aangetroffen. Een middeleeuwse ouderdom lijkt voor lopig het meest waarschijnlijk. Werd deze laag door de mens aangebracht, of kan deze ook nog door het Spaarne zijn afgezet? Qua opbouw is zowel een natuurlijke als kunstmatige afzetting van het zand moge lijk. Verder is eerst de bovengelegen organogene laag met houtresten (4) duidelijker in verband met een kunstmatige oeverophoging te brengen. Vanaf deze laag en hoger treden langs het gehele Donkere Spaarne stro-achtige lagen op, welke voor een deel uit stengels van de Adelaarsvaren bestaan. De gegevens zijn nog onvoldoende en de dateringen nog te weinig exact om een duidelijk beeld over de ontwikkeling langs het Spaarne in verband met de stadskern te kunnen geven. Waarschijnlijk lag de oever van het Spaarne nog in de 12e eeuw niet ver van het einde van de Damstraat aan de kant van de Grote Kerk. Toen omstreeks 1200 de Beek werd gegraven, mondde deze dicht achter de Grote Kerk in het Spaarne uit. Kort hierna werd, mogelijk mede bepaald door de invloed die het door de Beek afgevoerde water op het Spaarne uitoefende, een deel van de Spaarneoever opgehoogd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 147