155 ezelwagen, op „de berg van Duinlust" of op het aangrenzend familiegoed Elswout, maar ze ondervraagt mijn vader, die bur gemeester is van het naburige Heemstede, nauwgezet over de dingen van de dag. Ze geeft ook uiting aan haar wens, dat hij een drijfjacht zal meemaken op Elswout, waar zijn vader en zijn oom Aernout gejaagd hebben bij David van der Vliet, hun klas genoot op de franse school van meester Brumard in het midden der vorige eeuw. De uitnodiging wordt in het najaar op een gedrukte kaart be vestigd en is dan in het frans gesteld: „monsieur Van Lennep est prié d'assister a une battue dans les bois d'Elswout". Er wor den ook duinjachten gehouden. Mevrouw Van der Vliet be schikt immers over meer dan tweeduizend bunder grond in de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort, overlopend in oud- Heemstede. Een markiezin van Carabas in de realiteit. En zon der daarbij te denken aan het bedrog van de Gelaarsde Kat Ik heb me wel eens afgevraagd of de jachtinvitaties niet de voornaamste aanleiding waren van vaders visites. Bezoeken ma ken was een plicht, gewoonlijk alleen door moeder vervuld. Toch zou ik, dit opmerkend, de matriarchale figuur „op de hoogte" geen onrecht willen aandoen, want zij boeit ook een bezoeker als burgemeester Boreel (van Haarlem), wiens auto aan het hek blijft wachten, omdat de Vrouwe van Duinlust een afkeer heeft van dit vervoermiddel. Ze wordt met eerbied en ontzag behandeld en dat schrijf ik ook toe aan de loutering, die haar persoonlijkheid heeft onder gaan door opeenvolgende slagen in haar gezin. Echter, men merkt in gesprekken nimmer iets van verdriet. Borski's zijn niet gewoon zich lang aan sentiment over te geven en hoogst zelden wordt men gewaar, dat haar veelbewogen huwelijksleven onge lukkig is geweest. Een huiselijke sfeer kenmerkt het bezoek van die middag. Mevrouw Van der Vliet schenkt zelf thee en mijn moeder vindt haar oude beringde handen tussen het zwaar gedecoreerde zil ver fascinerend. Ze leeft tot 1912 en haar schoonzoon Luden nodigt mijn vader uit, tezamen met de makelaar J. G. Reinders Folmer en de rent-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 157